Eski bakanlardan, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Fatma Betül Sayan Kaya’nın da eski İBB çalışanı olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. Kaya’nın İBB şirketlerinden İSBAK’da yıllarca mühendis kadrosunda gözüktüğü, şirketten aldığı burs ile ABD’ye eğitime gittiği öne sürülüyor.

BAKAN KAYA İBB’DE ÇALIŞMIŞ

Kardeşleri de önemli devlet kadrolarında yer alan Kaya’nın parlak özgeçmişinde İBB’deki çalışma döneminin hiç yer almaması dikkat çekiyor. Kaya geçtiğimiz günlerde de İBB önünde eylem yapan işten çıkarılan işçileri destek ziyaretinde bulunmuştu. Eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan, şu an AKP Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekilliği görevlerini üstlenen Fatma Betül Sayan Kaya kamuoyunun ‘ailece’ yakından tanıdığı bir politikacı.

2008-2015 ARASINDA İBB'DE GÖREV YAPMIŞ


Şu an İstanbul Milletvekili ve AKP Sosyal Politikalardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Kaya'nın 2008 yılından, milletvekili seçildiği 2015 yılına kadar geçen sürede özgeçmişine koymadığı başka bir ‘işi’ daha olduğu iddia ediliyor.

İBB’YE GİRİŞ ÇIKIŞ
İddia; Kaya'nın o dönemde İBB şirketlerinden İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) A.Ş.'de mühendis olarak görev yaptığı. İddialara göre Kaya'nın İBB şirketi İSBAK'da 14 Kasım 2008 tarihinde işe girişi yapılıyor ve 2 ay gibi kısa bir süre sonra 12 Ocak 2009 tarihinde İSBAK bursu ile ABD'ye eğitime gidiyor. Yaklaşık 16 ay sonra 21 Mayıs 2010 tarihinde ABD'den dönüyor. Döndüğünde işten çıkışı yapılıyor.

İBB’DEN ABD’YE MAAŞA DEVAM

14 Kasım 2011 tarihinde Kaya'nın sözleşmesi yeniden yapılıyor ve istifa ettiği 20 Nisan 2015 tarihine kadar görevi devam ediyor. Kaya'nın 2015 seçimlerinde İstanbul'dan milletvekili adayı olmak için istifa edene kadar İBB'deki görevinin devam ettiği, ABD'deki eğitimi sırasında da maaşını almayı sürdürdüğü iddia ediliyor. AKP kadrolarında önemli görevler üstlendiği dönemde İBB'nin şirketinde de çalışıyor gözükmesi ve bu bilginin Kaya'nın özgeçmişinde hiç yer almaması dikkat çekiyor.

Kaya geçtiğimiz günlerde İBB iştiraklerinden çıkarılan ve belediye önünde eylem yapan işçileri ziyaret etmişti. Kaya “Buradaki kardeşlerimizin en çok rahatsız olduğu husus, ‘Bize ATM’ci deniliyor’ diyorlar. Böyle bir algı operasyonu yapılmasından da kardeşlerimiz son derece üzgünler. Hepimiz emeğimizle aldığımız parayı hak eden insanlarız diyorlar. Bu da çok önemli bir nokta” açıklaması yapmıştı.

KARDEŞLERİ DE ÜST DÜZEY GÖREVLERDE

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ