Politika
27 Eylül 2018 ( 2968 görüntülenme )

İddia Ankara'ya düştü!.. 'YİNE GİDİYOR'

Çinli Tatwah'ın Türk Telekom'daki yüzde 55 SPV hissesini almak için görüştüğü iddia edildi.Bloomberg News, Çinli Tatwah'ın Türk Telekom'daki yüzde 55 SPV hissesini almak için görüştüğünü yazdı.

‘BİLGİMİZ YOK’

Türk Telekom'dan konuya ilişkin yaptığı açıklamada herhangi güncel bir gelişmenin kendilerine iletilmediği belirtildi. Türk Telekom'un Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan açıklamasında, bugün bazı medya sitelerinde, Ojer Telekomünikasyon AŞ'nin Türk Telekomünikasyon AŞ'deki yüzde 55 hissesinin satışına ilişkin haberler yayınlandığı belirtildi.

‘GELİŞME OLURSA BİLGİ VERECEĞİZ’

Açıklamada, "Ancak bu haberlerde belirtilen konuda şirketimize bildirilmiş herhangi bir güncel gelişme bulunmamaktadır. Bu konuda şirketimize iletilen bir gelişme olduğunda ilgili mevzuat kapsamında kamuoyu bilgilendirilecektir" ifadelerine yer verildi.

İLK DEVİR YAPILMIŞTI

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ojer Telekomünikasyon AŞ'nin (OTAŞ) Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hissenin bankaların ortak olduğu özel amaçlı şirkete (SPV) devrine izin verdi. Türk Telekom resmen devredildi, yapılan son dakika açıklamasıyla Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası Türk Telekom’un çoğunluğuna sahip oldu .

4.75 MİLYAR DOLAR BORÇ ÖDENMEDİ

Türk Telekom tarafından Kamu Aydınlatma Platformu'na ( KAP) açıklama yapıldı. Lübnanlı Hariri ailesinin doğrudan ve Saudi Telecom Company’nin dolaylı ortak olduğu OTAŞ, Türk Telekom hisselerini teminat göstererek 2013 yılında aldığı 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyemedi. Kreditör bankalar bunun üzerine teminat hisseleri devralarak kuracakları bir SPV’ye yerleştirmeye karar verdi. Türk Telekom 'dan KAP'a yapılan açıklamada konuyla ilgili olarak şöyle denildi:

'TÜRK TELEKOM'UN DEVRİNE İZİN VERİLDİ'

"Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan Şirketimize iletilen resmi bildirime göre, Ojer Telekomünikasyon A.Ş.'nin ("OTAŞ"), şirketimiz Türk Telekomünikasyon A.Ş.'de (" Türk Telekom ") bulunan %55 oranındaki hisselerinin, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketi (SPV) aracılığıyla devralınması Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmüştür."


LÜBNANLI HARİRİ

2005 yılında özelleştirilen Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi 6 milyar 614 milyon dolara Lübnanlı Hariri ailesinin şirketi Saudi Öger’e satılmıştı. OTAŞ, Türk Telekom hisselerini teminat göstererek 2013 yılında aldığı 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyememişti.

kaynak: cumhuriyet/ yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ