Yeniçağ yazarı Arslan Bulut gündeme ilişkin önemli bir yazı kaleme aldı ve ‘ABD’nin şantaj yaptığını’ ileri sürdü. ABD ile Türkiye arasında imzalanan mutabakata ilişkin konuyu ‘SWarraf Davası’ ile ilişkilendiren Bulut, örnekler vererek konun arkasında son olarak hazırlanan Halk Bankası iddianamesinin olduğunu söyledi. Bulut’un açıklamları şöyle;

‘TASARININ AMACI HAREKATIN ARKASINDAKİ KİŞİ VE KURUMLARI GERİ ÇEKİLMEYE ZORLAMAK’

Bir gazeteci, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e yüksek sesle, "Türkiye şantaj yaptığınız için mi operasyonu durdurdu?" diye sordu. Pence cevap vermedi! Peki şantaj neydi? ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel ve Komisyon'un kıdemli üyesi Cumhuriyetçi Michael McCaul, Temsilciler Meclisi'ne bir tasarı sundu. McCaul, "Tasarımızın amacı çok basit: Türkiye'deki, bu ölümcül saldırıyı yürüten kişi ve kurumları geri çekilmeye zorlamak." dedi.”

‘BAKANLAR VE ERDOĞAN’IN YAKIN ÇEVRESİ HAKKINDA RAPOR’

“Kimleri peki? Türkiye'nin Milli Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, 2. Ordu Komutanı, Hazine ve Maliye Bakanı'nı…Başka? ABD Dışişleri Bakanı'nın, istihbarat servisi ve Hazine Bakanlığı'yla birlikte çalışarak "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve ailesinin (eşi, çocukları, anne-babası ve kardeşlerinin) tahmin edilen mal varlığı, bilinen gelirleri ve yatırımlarına dair rapor" hazırlaması isteniyor.”

‘SARRAF KİMLERE NE KADAR RÜŞVET VERDİ’
“Halkbank için hazırlanan ikinci iddianamede de Rıza Zarraf'ın Türkiye'de kimlere ne kadar rüşvet verdiği listeleniyor. Tasarıda, "Türkiye'nin Suriye'deki operasyonunu sonlandırması ve IŞİD karşıtı mücadeleye engel olmaması durumunda, yaptırımların sona ermesi" öneriliyor.Tıpkı "anlaşma metni"nde belirtildiği gibi değil mi? “

SARRAF: ONAY ERDOĞAN’DAN’

Öte yanda, Sarraf davasında Reza Sarraf’ın verdiği ifadeye bakıldığında, Sarraf ifadesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ilk kez değinen Sarraf, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın da ambargoyu delmek için İran'la çalışmasına Erdoğan'ın onay verdiğini söylediği ajanlara düşmüştü.

SARRAF: ‘KAMU BANKALARIYLA ÇALIŞMA İZNİNİ ERDOĞAN VERDİ’

Sarraf, Erdoğan'ın onayını o dönemin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'dan öğrendiğini anlatarak “Zafer Çağlayan, Başbakan'ın Ziraat ve Vakıfbank'ın İran'la çalışması için onay verdiğini söyledi... Zafer Çağlayan'la görüşmüştüm. Ziraat ve Vakıfbank da başladığı takdirde beni o bankalara yönlendirecekti. Hesaplar açılacaktı. Aynı şekilde çalışacaktık” dedi.

Savcının daha sonra bir tapeyle ilgili "Tapede ne demek istediniz?" şeklindeki sorusuna Sarraf, “Dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine Bakanı Ali Babacan Ziraat ve Vakıfbank'ın İran işlemlerine aracılık etmek için talimat verdiklerini söylüyorum” sözleriyle yanıt verdi.

Kaynak Yeniçağ/ DW Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ