Yılbaşı denilince aklınıza ilk olarak ne geliyor? Eğer siz de yemeklerle arası iyi olan biriyseniz, "hindi" deme ihtimaliniz oldukça yüksek... Hindinizin daha lezzetli olması için yapılması gerekenleri sıralamadan önce hindi etinin faydalarına bir göz atalım...

YAĞ ORANI DÜŞÜK

Triptofan içeren hindi etinin mutlu hissettirmesinin yanı sıra protein açısından zengin ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? Hindi aynı zamanda demir ve B grubu vitaminlerinin de en iyi kaynaklarından biridir. İçinde bulunan minerallerden çinko, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve yaraların iyileşmesini sağlıyor. Ayrıca tıpkı tavuk eti gibi yağ oranı da oldukça düşük... Şimdi hindinizin daha lezzetli olması için yapılması gerekenlere dikkat çekiyoruz...

HAVLU PEÇETE İLE KURULAYIN
Buzdolabından çıkardığınız hindinizi önce büyük bir tepsiye alın, ardından hindinin her yerini havlu peçete ile kurulayın. Kurulama işlemi büyük önem taşıyor. Çünkü hindinin üzerinde su kalırsa derisi istenilen çıtırlıkta olmayacaktır.

TEREYAĞ KARIŞIMI ÖNEMLİ

Taze otlar ve sarımsakları küçük küçük doğrayıp tereyağına ekledikten sonra hindinizi ayakları size bakacak şekilde çeviriyorsunuz. Derisini parmaklarınızla gevşetip deriyi yırtmadan tereyağ için yer açın. Hazırladığınız tereyağının dörtte üçünü derinin altına masaj yaparak iyice yayın. Hindinin üzerine tuz serpip; kanat, göğüs ve but kısımlarını da iyice ovalamanız gerekiyor. Tuzlama (salamura) işlemi, hindinin derisini çok daha çıtır yaptığı gibi nar gibi kızarmasını sağlar.

STREÇLE SARIP BUZDOLABINA KOYUN
Yukarıda belirttiğimiz işlemleri yaptıktan sonra, hindinizi streçle sarıp bir gece buzdolabında bekletmeniz gerekiyor. Buzdolabında çıkarınca oda sıcaklığında 20 dakika daha bekletmeyi ihmal etmeyin. Hindinin oda sıcaklığında beklemesi, içinin iyi pişmesini kolaylaştıracaktır.

FAZLA SEBZEYE DİKKAT!
Kalan tereyağını hindinin içi de dahil her yerine sürün ve üzerine portakal kabuğu rendeleyin. Hindinin göğüs boşluğunu yarım portakal veya arzu ettiğiniz bir iç malzeme ile çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin boşluğuna fazla miktarda sebze yerleştirmemeye dikkat edin. Eğer bunu yaparsanız hava akışı engelleneceği için pişme süresi uzayacaktır. Afiyet olsun.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ