Politika
09 Eylül 2021 ( 5239 görüntülenme )

Hepsi 'Biliyormuş'

AKP hükümetinin 17-25 Aralık soruşturmalarında adı gündeme gelen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın "İtiraf" olarak yorumlanan sözleri tartışılmaya devam ediyor.

‘ÇAĞLAYAN DEVREDE’

FOX TV'de İsmail Küçükkaya'ya konuk olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davuoğlu, 17-25 Aralık soruşturmalarında Zafer Çağlayan'ın kendisini üstü kapalı bir şekilde tehdit ettiğini anlattı. "Dosyamda ne varsa, hem tapeler hem teknik takip doğrudur hem de benim telefon konuşmalarım A’dan Z’ye kadar doğrudur” diyen Bayraktar'ın ifadeleri sonrasında dönemin Başbakanı şimdi Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davuoğlu dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

‘BAŞKA İSİMLER DE VAR’

Davutoğlu Çağlayan'ın, "Bu konular konuşulursa çok farklı isimler de devreye girer gibi üstü örtülü tehdit ettiler" dedi. Davutoğlu şöyle konuştu:

‘DOĞRU OLAN YÜCE DİVAN’

"Bakanlarımız çıksın madem masum olduklarını düşünüyorlar. Desinler ki yüce divana gitmeye hazırız. Her şeyi sorabilirsiniz. Gerektiğinde yolsuzluklara karşı ve FETÖ operasyonlarına karşı net tavrımız var. Ertesi gün 4 bakanı çağırdım. Ben sizi suçlamam ama ben hukukçu değilim dedim. Doğru olan komisyona gitmeden sizin yüce divana gitmeniz.

‘FARKLI İSİMLER DEVEREYE GİRER’

“Orada da söyledim. Erdoğan Bayraktar'ın dosyası ve suçlaması farklı. Bir bakan arkadaş söz aldı, hepsi kendilerini savundular. Bu konular konuşulursa çok farklı isimler de devreye girer gibi üstü örtülü tehdit ettiler. Ortaya ne saçılırsa saçılsın bu konuda taviz vermem dedim. “

‘ERDOĞAN TALİMAT VERMİŞ’

Küçükkaya'nın bunu söyleyen bakan hangisiydi sorusuna yanıt veren Davutoğlu, 'Zafer Çağlayan beydi' yanıtını verdi. 17 Aralık günü bu arkadaşların hepsini aradım. Deliller gayrı meşru yollarla toplandığı için hukuken yok sayabilecekti. Eğer bir rüşvet aldıysanız yanıma yaklaşamazsınız dedim. Erdoğan Bayraktar benim durumum farklı dedi. Kişiye özel imar düzenlemesi nedeniyle görevi kötüye kullanma. O da bunları Erdoğan'dan talimatla yaptığını açıklamıştı”.

‘BU MESELE BURDA BİTMEZ’

20 Aralık günü ön görüşmeyi yaptım. 21 Aralık Pazar günü 4'ünü çağırdım. Geceye kadar görüştük. Siz kendi iradenizle AYM'ye giderseniz doğru olur dedik. Giderseniz ve aklanırsanız bu konu kapanır dedim. Ama gitmezseniz torunlarınıza kadar bu mesele gider dedim."

‘ERDOĞAN’A KARŞI EN SERT TARTIŞMAYI YAPAN BENDİM’
Eski partisi AKP'ye yaptığı eleştirileri, parti içindeyken neden yapmadığı yönündeki sorulara da yanıt veren Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, “Dört bakanın Yüce Divan’a gitmesinin tartışıldığı zaman ‘biz konuşursak yer yerinden oynar' diyenlere, ne konuşursanız konuşun diyen bendim. Yolsuzluk yapanın kolunu kırarım diyen hangi başbakandı? Türkiye'de siyasi ahlak yasası getirilmesi ve her siyasetçinin mal beyanında bulunması gerekir dediğimde, Cumhurbaşkanının ilçe başkanı bulamazsınız diyen başbakan kimdi? İmar yasası getireceğim dediğinde tüm yandaş müteahhitlerin Cumhurbaşkanını ayaklandırdığında Cumhurbaşkanı ile en sert tartışmayı yapan kimdi?”

‘AİLENİ DEVLETTEN ÇEK DEDİM’
“Kendi partisi içinde, kendi partisinin trol çetesi örgütlendiği halde yılmadan korkmadan tüm o çetelerin üstüne giden hangi başbakandı? Bütün siyasilerin Rıza Sarraf ile fotoğrafları varken, Sedat Peker'le, Sezgin Baran Korkmaz'la fotoğrafları varken, tüm bu çetelerin, yasa dışı oluşumların yanına yaklaşamadığı başbakan hangi başbakandı? Arkasında parti desteği olmadığı, parti içinde kendisine bir komplo kurulduğu halde bıkmadan mücadele eden kimdi? Gücün en doruğunda olan Cumhurbaşkanına aileni devletin içinden çek diyen kaç siyasetçi çıktı” diyerek kendisi kadar partisi içinde mücadele vermiş, çetelerle savaşmış başka bir siyasetçi olmadığını söyledi.


Kaynak: Ajanslar/ gerçekgundem

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ