ALBAYRAK: TÜM HEDEFLERİMİZİ TUTTURDUK

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Yıl sonu itibarıyla hedeflerimizin neredeyse tamamını tutturduk, hatta daha iyi bir performans ortaya koyduk." ifadelerini kullandı. Albayrak kurdaki dalgalanmaya ilişkin ise, "(Kurdaki dalgalanma) Asya'da açık olan piyasalara dayalı ve gelişmekte olan piyasalara yönelik bir dalgalanma. Kısa sürede dengelenme oldu." dedi.

CHP’DEN TEPKİ: ‘DAMAT GELDİĞİNDEN BERİ DİKİŞ TUTMUYOR’

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, "Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek hayal olurken, Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek 10 ekonominin arasına girmeyi başardı" diye konuştu. Öztrak poşetlerin ücretli olmasına ilişkin ise, “Vatandaşın 25 kuruş ödeyecek hali olmadığı ortaya çıktı" şeklinde konuştu. Öztrak, "Üzülerek söylüyorum, ekonomi saraydan torpilli damadın eline bırakıldığı günden bu yana dikiş tutmuyor" diye konuştu.

‘VATANDAŞIN 25 KURUŞ ÖDEYECEK HALİ KALMADI’

Öztrak, MYK’nin gündeminde enflasyon verilerinin olduğunu aktardı. Marketlerde plastik poşetlerin 25 kuruşa satılmaya başlamasına ilişkin Öztrak, “Vatandaşın 25 kuruş ödeyecek hali olmadığı ortaya çıktı. Vatandaş markete el arabasıyla gidiyor. Marketten çıkarken poşet almıyor götürüyor montunun içine marketten satın aldığı malları sarıyor." ifadelerini kullandı. Öztrak'ın açıklamasından satır başları şöyle:

'ENFLASYONUN EN YÜKSEK OLDUĞU 10 EKONOMİNİN ARASINA GİRMEYİ BECERDİLER’

"Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek hayal olurken, Türkiye dünyada enflasyonu en yüksek 10 ekonominin arasına girmeyi başardı. Rakiplerimiz kim? Rakiplerimize bakarsanız Liberya, Sierra Leone, Zimbabve. Birde tabi G-20‘de IMF kapısında bulunan Arjantin’le birlikte Arjantin’den sonra en yüksek enflasyona sahip ikinci ülkeyiz. Üretici enflasyonu yine aynı dönemde yüzde 33,6 oldu. Bu da AKP’nin işbaşına geldiği 2002 yılı dahil en yüksek enflasyon. Yani az gidildi, uz gidildi 16 sene sonra bu ülkeye geldiğinden çok daha yüksek bir üretici enflasyonu AKP ve saray tarafından yaşatıldı."

'AKP’NİN HEDEFİ %190 SAPMAYA BAŞARDI'

"Bütün bunlar bazı sektörlerde yapılan vergi indirimlerine, zorunlu ucuzluk kampanyalarına, zabıtayla stokçulara yapılan baskınlara ve TÜİK Başkan Yardımcısının değiştirilmesine rağmen gerçekleşti. Bu gerçekleşen enflasyon yüzde 7 denen hedeften yüzde 190 oranında bir sapmayı ifade ediyor. Bu bir eğer başarıysa benim buna söyleyecek hiçbir lafım yok. Aslında vatandaşın mutfağındaki enflasyonda bunun çok üstünde bunu biliyoruz. Şimdi bu makyajlı rakamlara göre memurlara, emeklilere enflasyon farkı verilecek. Göreceksiniz bu hiçbir şeye yetmeyecek, hiçbir derde deva olmayacak."

‘MUTFAKTA YANGIN BÜYÜYOR’

"Mutfakta yangın büyüyor ama mutfakta büyüyen yangın yetmezmiş gibi şimdi bir de alışveriş poşetlerini parayla satmaya başladılar. Saray vatandaştan 25 kuruş poşet parası toplayıp çevreyi koruyacakmış. Bir yandan İngiltere’den en çok plastik çöp ithal eden ülkelerden biri olacağız, diğer yandan da çevreciyiz deyip plastik poşeti vatandaşa parayla sattıracağız. Ben açık söyleyeyim, bu işi böyle götürmek mümkün değil. Bu iktidar eğer çevreyi korumakta samimiyse önce çevreye ihanetten vazgeçecek.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ