Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Rusya’ya Be-200ES Amfibi Uçak Sunumu’nu izlemek için gitti. Bakanın programında Be-200ES Amfibi Uçak montaj hattının incelenmesi, ardından yangın söndürme uçaklarının yapacağı gösteri uçuşu, saat 11.30’da uçak şirketinin yetkilileri ile görüşmeler ve sunum vardı.

TÜRK HAVA KURUMUNUN UÇAKLARI YOK MU?

Türk Hava Kurumu’nun (THK), envanterinde bulunduğu ilan ettiği ‘Avrupa’nın en büyük özel uçak Yangın Hava Söndürme Filosu’nda, ‘gece uçabildiği’ belirtilen dev yangın söndürme uçakları bulunuyor. Bu uçakların, 11 Temmuz’daki Dalaman ve Göcek’te yerleşim yerlerini tehdit edecek kadar büyüyen orman yangınında kullanılmaması geniş eleştiri konusu olmuştu. Söz konusu eleştirilere Tarım ve Orman bakanı Pakdemirli uzun süre yanıt vermemiş, bu arada yaz boyunca çok sayıda orman yangını çıkmış ve her yangın sonrası bu uçakların neden kullanılmadığı sorulmuştu.

YANIT BEKLEYEN 5 SORU

İleti gönderip “THK’den uçak kiralamak zorunda değiliz” anlamında açıklama yapan ve “İhaleler herkese açık kimseyle görüşmedik” diyen Orman Bakanlığı önce şu sorulara yanıt vermeli:
-THK’nin elinde yangın söndürme uçakları olduğu halde Rusya’ya uçak alımı için yaptığınız seyahat ne anlama geliyor?


-Yangınların başından bu yana “neden uçak kullanmıyorsunuz? Neden THK uçakları devre dışı” diye soruyoruz. Verdiğiniz yanıtlarda “helikopterlerin yeterli olduğunu” belirtiyordunuz. Madem helikopterler yeterliydi şimdi neden Rusya’dan uçak alımı için görüşmeler yapıyorsunuz?

-THK, Atatürk’ün kurduğu kamu yararına bir dernek. Elinde yetişmiş personeli, pilotları, hangarları, teknik donanımı olmasına rağmen neden Rusya’da uçak peşindesiniz? “Yerli ve milli” davanıza ne oldu?

-Bölgenin yangın söndürme işinde en uzman uluslararası kurumu olan, komşu ülkelere bile yangınla mücadele için gönderilen THK’yi devre dışı bırakmanızda, işlevsiz hale getirmenizde ideolojik bir neden var mı?

-Türkiye’nin binlerce hektar ormanı canlıları ile birlikte yanarken THK uçaklarını kullanmayıp THK’yi devre dışı bırakmanızın, Rusya’ya yaptığınız bu ziyaret ile bir ilgisi var mı?

Kaynak: Cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ