İran’dan Türkiye’ye kızı ve damadını görmek için gelen Meryem Bayati, İran’da ödemesi gereken 220 lirayı eksik yatırdığı gerekçesiyle Cuma gününden bu yana İstanbul Havalimanı’nda tutuluyor. Konuyla ilgili bir paylaşım yapan CHP’li eski vekil Barış Yarkadaş, “Buradan ilgili kurumlara seslenelim: İran vatandaşı Meryem Bayati'nin mağduriyetini nasıl sona erdireceksiniz” diye sordu.

TÜRKİYE’YE GİRİŞİ YAPTI AMA ŞİMDİ ÇIKAMIYOR
İran vatandaşı olan ve geçtiğimiz Cuma günü İstanbul’a kızı ve damadını görmek için gelen Meryem Bayati’nin başına gelenler dikkat çekti. İstanbul Havalimanı’na inen Bayati, pasaport işlemleri sırasında İran’da ödemesi gereken 220 lirayı eksik yatırdığı gerekçesiyle havaalanı personeli tarafından durduruldu. Bayati, ödemeyi hemen yapacağını söylemesine rağmen, havaalanı personeli ise bu parayı İran’da ödemesi gerektiğini belirterek, İstanbul Havalimanı’ndan çıkarmadı. Konuyla ilgili Twitter hesabından bir paylaşım yapan CHP’li eski vekil Barış Yarkadaş şu ifadeleri kullandı:

‘TAM AZİZ NESİN’LİK HİKAYE’
“Tam Aziz Nesinlik bir hikaye! İran vatandaşı Meryem Bayati, kızı ve damadı Mahmut Fidan'ı ziyaret etmek için cuma günü İstanbul 3. Havalimanı'na indi. Bayati, pasaport işlemlerini yaptırıp kapıdan çıkmaya hazırlanırken, görevli memur "Çıkış yapamazsınız" dedi. Bayati şaşırdı. Görevliye "Neden?" diye sordu. Memur, "İran'dan çıkarken ödemeniz gereken 220 TL yerine 110 TL ödemişsiniz. Bu yüzden çıkışınıza izin veremem" yanıtını verdi. “

‘İRAN’A GİT PARAYI YATIR, GERİ GEL’
“Durumu, kendisini karşılamaya gelen damadı Mahmut Fidan'a aktaran Bayati, bu sırada "Parayı ödeyeyim, yanlışlık oldu sanırım. Damadım ya da ben parayı hemen yatıralım" dedi. Şimdi sıkı durun: Bayati'nin karşısındaki görevli, "Bu mümkün değil. Bu kapıdan çıkabilmeniz için parayı İran'da yatırmanız gerekiyor. Biz bu işlemi yapamıyoruz. Geldiğiniz tur şirketiyle İran'a gidip parayı oraya yatırın. Sonra tekrar Türkiye'ye gelebilirsiniz" diye konuştu. Meryem Bayati, bu cevap karşısında ne yapacağını düşünürken, görevliler kendisini kısaltması İNAT olan uluslarası bölgeye götürdü. Bayati, şimdi 4 gündür, 50 metrekarelik bir alanda, 7 kişi ile birlikte kalıyor.”

‘YETKİLİLER ŞİMDİ NE YAPACAK’
“Durumu yetkililere duyurmam için anlatan damat Mahmut Fidan, "Kimseye ulaşamıyoruz. Herkes topu birbirine atıyor. Kayınvalidem, günde iki sandviç ve iki meyve suyu ile karnını doyurmaya çalışıyor. İlaçlarını içemiyor. Ne Türkiye'ye girebiliyor, ne de çıkabiliyor" diyor. Buradan ilgili kurumlara seslenelim: İran vatandaşı Meryem Bayati'nin mağduriyetini nasıl sona erdireceksiniz? Bayati'nin ülkemize girebilmesi ya da İran'a dönebilmesi için ne yapacaksınız? Bu durumda olan kaç kişi var? Bu saçmalıkları çözmek için adım atacak mısınız?

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ