Politika
18 Ekim 2021 ( 1234 görüntülenme )

Hava Soğuk 'Haber Bacada'

Avrupa'nın yaşadığı enerji krizinin ardından Türkiye'ye yönelik korkutan bir uyarı geldi. Henüz kış aylarının başında Avrupa'da doğal gaza yüzde 600'e varan bir zam yapılan zammın ardından enerji uzmanları krizin Türkiye başta olmak üzere pek çok ülkeyi etkileyeceği konusunda uyarıyor.

FİYATLAR REKOR, KESİNTİ KAPIDA
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "30 yıldır bu sektörün içindeyim. Böylesini görmedim." sözleriyle küresel enerji krizini tanımlarken, petrol, kömür ve genel olarak enerji fiyatları rekor seviyelere çıkmaya devam ediyor. Doğalgaz ile çalışan santrallerin sıkıntıya girebileceği bu yüzden elektrik kesintilerinin de yaşanacağı konusunda uyarı üstüne uyarı yapılıyor.

‘YÜZDE 35 MALİYET ARTIŞI, ZAM BACADA’
Eski BOTAŞ (Boru Hatları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi) yöneticisi ve enerji uzmanı Ali Arif Aktürk, yaşanan krizden dolayı Türkiye'nin gaz alım maliyetinin ortalama yüzde 30-35 artacağını öngörüyor. Bu durumun hane halklarına nasıl yansıyacağı konusunda ise Aktürk, "Bunu tüketiciye ne şekilde yansıtırlar, o artık Hazine'nin gücüne bağlı" diyerek açıklıyor.

‘KIŞ GELİYOR UYARILAR BAŞLADI’
Evlere verilen doğalgazda kesintiler beklenmese de doğalgaz ile çalışan santrallerin zora girmesi durumunda elektrik kesintileri yaşanabileceği konusunda uyaran Aktürk, "Kış çok soğuk geçerse sıkıntılı dönemlerde gaz santrallerinin gazı kesilir, o zaman da elektrik kesintileri başlar; elektrik kesintilerini de gezdirerek çözerler. Elektrik kesintilerine hazır olun" ifadelerini kullanıyor.

‘ZAM GELECEK, ORAN BELLİ DEĞİL’
BBC Türkçe'nin haberine göre GazDay Enerji Danışmanlık Şirketi Genel Müdürü Mehmet Doğan da Türkiye'nin gaz alım faturasının önümüzdeki altı aylık dönemde yaklaşık 10 milyar dolar artabileceğini düşünüyor. Bu artışların bir kısmının kamu tarafından karşılanması sebebiyle devletin artan gaz maliyetlerinin ne kadarını vatandaşa yansıtacağı henüz bilinmiyor.

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ