14713 görüntülenme24 Mayıs 2020
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AKP İstanbul İl Teşkilatı ile video konferans görüşmesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın bu sözleri “erken seçim” mesajı olarak değerlendirildi ve Saadet Partili isim erken seçim tarihi verdi.

‘YARINDAN TEZİ YOK KAPILARI ÇALIN,TELEFON AÇIN’ ‘GÖNÜL SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR’
Erdoğan, “Hiçbir zaman milletimize sadece seçimden seçime giden bir parti olmadık. Unutmayınız siyaset girmekle talip olduğumuz tek şey milletimizin hizmetkarlığıdır. Yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde telefonla ulaşarak, çarşambadan itibaren de bizzat sahaya inerek, milletimize gidecek kendimizi anlatacak, onun da derdini dinleyeceğiz.” Dedi.

SAADET: SEÇİM KAPIDA’
Saadet Partisi yöneticisi Ali Aktaş, Erdoğan’ın açıklamasının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın bu sözleri “erken seçim” mesajı olarak değerlendirildi ve Saadet Partili isim erken seçim tarihi verdi.Saadet Partisi yöneticisi Ali Aktaş, erken seçim için tarih hesaplamasını şöyle yaptı:

‘HAVA PUSLU’
“Erken Seçim, açıklandıktan en az 45, en fazla 90 gün sonra yapılabiliyor. Çarşamba günü Meclis’i acele toplayıp karar alırlarsa en erken 12 Temmuz Pazar olmak üzere Temmuz ve Ağustos aylarında seçim yapılabilir. Muhalefet her an seçime hazır olmalı. Puslu havaya giriyoruz.”

‘ERDOĞAN ÜÇÜNCÜ KEZ SEÇİLMENİN HESABINDA’
Erdoğan 66 yaşında. Şöyle planlıyor olabilir; ‘Kazanırsam Anayasanın 116. Maddesi (Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir) 3. Kez aday olma hakkı tanıyor. O zamana Allah kerim.’ Böylece hem Davutoğlu'nun ve Babacan'ın daha fazla oy bölmesinin önüne geçmeyi ve hem de soluğu ensemizdeki büyük ekonomik krizde daha kitlesel oy erimesini durdurmayı ya da ötelemeyi düşünmüş olmalı Erdoğan.Cin şişeden çıktı. Kendi belirledikleri şartlarda seçime gidecekler.

‘MHP MEMNUN’
“6 Nisan 2018'de “erken seçim olmayacak” deyip 18 Nisan 2018'de erken seçim çağrısı yaptığını unutmayalım. Üstelik bu kez Meclis kararına da ihtiyaç yok, Erdoğan yeni anayasaya göre kendi kararıyla ülkeyi seçime götürebiliyor. 24 Haziran 2018'de seçilen mevcut vekiller açısından 2 yılın tamamlanması ve emeklilik imkanı verdiği için AK Parti ve MHP milletvekillerini de rahatsız etmeyecektir. Yoksa ekonomik krizle beraber tepetaklak eriyeceği bir trübülansa girecek çünkü.”

BAHÇELİ ŞİMDİDEN KOLLAYI SIVADI
MHP lideri Bahçeli "MHP, Siyasi Partiler Kanunu'yla ilgili hazırlıklarını gündeme getirmek suretiyle hükümetin önereceği tekliflere tam destek verecektir" ifadelerini kullandı.

‘BU SİSTEMİN DEVAMI İÇİN KANUN TEKLİFİ HAZIRLAYIN, MHP DESTEK VERECEK’
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli “MHP, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin devamını da mümkün kılacak bazı reformların yapılması ve acilen çıkarılması gerektiği inancında. MHP, Siyasi Partiler Kanunu’yla ilgili hazırlıklarını gündeme getirmek suretiyle hükümetin önereceği tekliflere tam destek verecektir” dedi.

KARAMOLLAOĞLU SÖYLEMİŞTİ
Geçtiğimiz gün katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları cevaplayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, erken seçim beklemediğini ifade ederken, seçimlere müdahale edileceğini ileri sürdü. Karamollaoğlu, eğer ki böyle düzenlemeler yapılırsa,iktidara gelecek parti ömrü billah gitmez' dedi.

‘SEÇİMLERE MÜDAHALE EDECEKLER’
Karamollaoğlu, "Ben diyorum ki, seçimlere müdahale edecekler nasıl anlarsanız anlayın. Oylara müdahale edecekler. Çünkü geçmiş seçimlerde müdahale ettiler. Sandık başlarında insanlarımızı katlettiler" dedi. Saadet Partisi adaylarının çekilmeleri için tehdit edildiğini ve sandıklara müdahale edildiğini hatırlattı.

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ