6047 görüntülenme 05 Mayıs 2020
ERDOĞAN: ‘SINAVLAR HAZİRAN’DA’ DEMİŞTİ
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin normalleşme takvimini açıkladı. Erdoğan’ın bu çerçevede yaptığı açıklamadan sınavlarla ilgili bölüm şöyle;

‘ÜNİVERSİTE SINAVLARI HAZİRAN’DA’
“YÖK kurumları sınavı 27-28 Haziran‘da, LGS 20 Haziran’da, Askeri öğrenci sınavı 14 Haziran‘da yapılacaktır. Üniversiteler 15 Haziran’da akademik takvime dönecekler. Adliyeler ara verilen duruşmalara ve diğer uygulamalara 15 Haziran’da başlayabilecektir.

YÖK’TEN AÇIKLAMA: YKS’DE BARAJ 10 PUAN DÜŞTÜ, SINAV 30 DAKİKA UZADI’
Öte yanda YÖK'ten yapılan açıklamada lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı sadece bu yıl olmak üzere 170'e çekildi. Öte yandan sınav süresi de 30 dakika uzadı. Açıklamada ayrıca; “Üniversite sınavı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun görüşleri doğrultusunda koruyucu önlemler alınarak en uygun şartlarda yapılacaktır” ifadelerine yer verildi.

DAVUTOĞLU TEPKİLİ
Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tarihinin öne çekilmesine tepki gösterdi.

‘SALGIN KADAR TEHLİKELİ’
Davutoğlu, "2 Ay içerisinde 3 farklı sınav tarihi ilan edilir mi? Gençlere bir söz verecekseniz, o sözü tutacaksınız. Gençlerin; sisteme, devlete, kurumlara duyduğu bu güvensizlik emin olun koronavirüs salgını kadar tehlikelidir." ifadelerini kullandı. "Öğlen YKS’ye 82 gün varken, akşam 54 gün kaldı" şeklinde ironik bir eleştiri yapan Davutoğlu şöyle konuştu:

‘GÜVEN DUYGUSU ZEDELENDİ’
"Gençlerimiz, okullardan, kurumlardan, sistemlerden özgürlük alanları ve güven duygusu ihtiyaçlarına cevap beklemektedir. Ancak son dönemde YÖK ve hükümetin aldığı kararlar, bu iki temel ihtiyacı zedeler niteliktedir. Korona salgını öncesinde YKS sınavının 20-21 Haziran’da yapılacağı açıklandı.

‘ALLAH AŞKINA İKİ AYDA ÜÇ FARKLI TAKVİM AÇIKLANIR MI’
“26 Mart’ta YÖK Başkanı çıktı ve sınavın 25-25 Temmuz’a alındığını söyledi. Gençler de kendilerini psikolojik olarak bu tarihe hazırladı. Ancak bugün de Sayın Cumhurbaşkanı, 27-28 Haziran’da yapılacağın ilan ettiler. Allah aşkına gençlerin en önemli sınavı, hayata atılacakları ve yıllarca birikim yaptıkları sınav için, iki ay içerisinde üç farklı tarih açıklanır mı? Bu gençlere yapılan bir zulümdür."

Kaynak: Twitter/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ