Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 6 AKP’linin yaptığı suç duyurusu üzerine eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’u ifadeye çağırdı. Başsavcılık, bunun için İstanbul Anadolu Başsavcılığına talimat yazısı gönderdi.

BAŞBUĞ ‘SİYASİ AYAĞI ARAŞTIRIN’ DEMİŞTİ
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, katıldığı bir televizyon programında FETÖ’nün siyasi ayağına ilişkin bir soru üzerine, askerlerin sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenleme için, “26 Haziran 2009'da bu iki konuyu içeren kanun teklifini kim hazırladı? Ben bilmiyorum. ‘Araştırsınlar’ diyorum. Ben bir ipucu veriyorum. Bu kanun teklifinin FETÖ'nün emriyle, direktifiyle hazırlandığını düşünüyorum. Çünkü ikisinde de FETÖ komplolarıyla bağlantılı bir olayla karşı karşıyayız” demişti.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT, AKP’DEN ŞİKAYET
Başbuğ’a yanıt veren Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, “Bu boru göstermeye benzemez, parlamentonun hukuku boru ile sindirilemez” dedi ve AKP’lileri suç duyurusunda bulunmaya davet etti. Başbuğ’un katıldığı yayının görüntülerini RTÜK’ten temin eden ve bilirkişi aracılığıyla yazıya döktüren Ankara Başsavcılığı, ikinci hamle olarak Başbuğ’un ifadesinin alınmasına karar verdi. Başsavcılık, bunun için İstanbul Anadolu Başsavcılığına bir talimat yazısı gönderdi. Başbuğ, savcılığın talimatı kapsamında İstanbul’da ifade verecek.

BAŞTA BEKİR BOZDAĞ
Erdoğan’ın talimatı üzerine 2009’daki yasa teklifinin altında imzası bulunan AKP milletvekilleri Bekir Bozdağ, Ahmet Aydın, Mustafa Elitaş, Mehmet Ceylan, Ahmet Müfit Doğan ve Yahya Doğan.

SIRADA BAŞBUĞ DAVASI VAR
Bilindiği üzere İlker Başbuğ, Ergenekon kumpas davası sanığı olarak Yüce Divan'da yargılanacak ve yargılamayı Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu yapacaktı. 2017 yılının Temmuz ayında İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Başbuğ’un dosyasını ayırarak Anayasa Mahkemesi’ne göndermişti.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Başbuğ hakkındaki soruşturma izninin işleme konulmamasına karar vermesi üzerine, Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, Yüce Divan sıfatıyla dosyayı inceledi.

DAVA KAPANMADI, RAFA KALDIRILDI
Duruşmasız yapılan oturumda, İlker Başbuğ hakkında, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek, silahlı örgüt kurmak ve yönetmek suçlarından cezalandırılması istemiyle açılan kamu davasının, “muhakeme şartının gerçekleşmemesi” nedeniyle 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 223’üncü maddesinin 8’inci fıkrası gereğince düşmesine karar verildi.

BÜTÜN SANIKLAR BERAAT ETMİŞTİ
Yargıtay'ın bozma kararının ardından görülen Ergenekon davasında nihai karar açıklanmıştı. İstanbul 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 235 sanıklı davada, "Ergenekon örgütünü kurma" ve "yönetme" suçundan tüm sanıklara beraat etmişti.

İLKER BAŞBUĞ’A NEDEN BUNU YAPIYORLAR
İlker Başbuğ’un bugün AKP siyasetinin hedefine yeniden alınmasında Fetö’nün siyasi ayağı tartışmaları yatıyor. Çünkü Başbuğ siyasi ayak olarak AKP içinde bir grubu işaret etmişti. İşin aslı bu işaret bir hakaret değil suç duyurusuydu ama yargı bunu görmezden geldi. Şimdi hakaret davasıyla iş görülecek ama ortada hakaret suçunu teşkil edecek bir eylem ve söylem de yok, yani iş karışık. Buradan biz AKP siyasetinin ‘Siyasi Ayak’ tartışmalarından rahatsız olduğunu anlıyoruz. Çünkü 15 Temmuz darbe girişimin siyasi ayağı ortaya çıkarsa, iş buradan 17/25’e oradan da Türk Ordusuna kurulan kod Ergenekon kumpasına gidecek ve bu noktada her üç darbe girişiminin siyasi ayağı zorunlu olarak masaya yatırılacak. Mesele bu olmalı.


‘BAŞBUĞ MAĞDUR EDİLMİŞ ASKERLERİN EN YÜKSEK SESİ’
Öte yanda İlker Başbuğ, kod Ergenekon kumpas soruşturmasında hedef alınmış en önemli isim. Terör örgütü lideri yaftasıyla tutuklanmış son Genelkurmay Başkanı. Bilgi birikimi, tecrübesi ve Cumhuriyet değerlerine bağlılığıyla ortaya çıkan liderlik özelliği onu siyasetin hedefine çekiyor. Onunla birlikte aynı değerlere sahip ve bu kumpastan mağdur olmuş çok sayıda subayın varlığı, bu siyaset açısından risk taşıyor. Bu yönüyle bakıldığında, mağdur edildiği ortaya Türk Ordusunun arkasındaki kamuoyu desteği ile İlker Paşa’nın bir gün olası bir demokratik hesaplaşmada oynayabileceği liderlik, bazı çevreleri rahatsız ediyor olmalı. Çünkü ‘Ergenekon diye bir terör örgütü yok’ diyeceksin ama hala İlker Başbuğ’u ‘bu örgütün lideri’ diye yargılayacaksın! Bu adalet bir gün hiç mi işlemeyecek? Bu da bize Türk Ordusuna karşına karşı hala siyasi hesapların yapıldığını gösteriyor.

‘KUMPASIN HEDEFİ TÜRK ORDUSU’
Şimdi hepimiz biliyoruz ki Kod Ergenekon kumpasının asıl hedefi bu küresel siyasi projenin önünde bir engel olarak görülen Türk Ordusudur. Türkiye'nin peşe peşe yaşadığı darbe girişimlerinin sonuçlarına bakıldığında Fetö’nün siyasi ayağının şekillendirdiği yargı tarafından vurulduğu, Komuta heyetinin dağıtıldığı, teröre siyasi çözüm olmaz diyen subaylar ile Cumhuriyet değerlerine bağlı aydınların tasfiye edildiği söylenebilir. Özellikle kod Ergenekon kumpas soruşturmasıyla yaratılan korku ve baskı ortamıyla Türk Milletinin tepkisizleştirildiği de söylenebilir.

Peki tüm bunlar kime fayda sağlıyor?

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ