Ana Sayfa
01 Ağustos 2017 ( 1046 görüntülenme )

ZARRAB DAVASI'NDA SON DAKİKA: BİZİ AYIRIN!

AVUKATLAR: ZARRAB DAVASINDAN BİZİ AYIRIN 

New York'ta görülmekte olan Reza Zarrab davasında son dakika gelişmesi yaşandı; Zarrab'la aynı davada yargılanan Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın avukatları mahkemeye verdikleri kefalet başvurusunda, Atilla'nın Zarrab davasında yer almasının yanlış olduğunu savundular.

"ZARRAB'IN SUÇLARIYLA BİZİM İLGİMİZ YOK"

Avukatlar, “Zarrab’ın iddianamede suçlandığı 28 ayrı suç isnadının hiçbirinde Atilla’nın adı geçmiyor. Oysa davadaki diğer sanıkların, mesela Zarrab’ın kardeşi Muhammed Zarrab’ın adı 28 suç eylemi isnadının 8’inde geçiyor” ifadesini kullandı.

"ZARRAB'A VAR BİZE NİYE YOK"

Atilla’nın avukatları ayrıca, müvekkilleriyle yeterince görüşememekten de yakınarak, bunun sorumlusu olarak Zarrab’ın avukatlarıyla sık sık yaptığı görüşmeleri gösterdiler. Mahkemeye sundukları kefalet başvurusunda Zarrab’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmeleri tek tek listeleyerek, bu tarihlerde kendilerinin müvekkilleri olan Atilla’yla görüşmelerine izin verilmediğinden yakındılar.

"KEFALETLE SERBEST BIRAKIN"

Atilla’nın avukatları, kefalet başvurusuna ilişkin detaylı dilekçede, daha önce kefalet talebi reddedilen Zarrab için ortaya koyulan gerekçelerin Atilla için geçerli olamayacağını da detaylarıyla anlattılar. 

Atilla’nın Zarrab’ın aksine maaşlı bir memur olduğunu, aylık gelirinin “vergiler çıktığında yaklaşık 10 bin ABD doları” olduğunun kaydedildiği kefalet dilekçesinde, Atilla ailesinin üzerine kayıtlı olan Ataşehir’deki ev ile Çeşme’deki yazlığı kefalet için rehin olarak sunabilecekleri ifade edildi. 

"ZARRAB BAŞKA BİZ BAŞKA"

Kefalet başvurusunda Atilla’nın Zarrab tarafından işlenen suçlara “bilerek ve isteyerek dahil olmadığı” da öne sürülerek, “Eğer Zarrab suç işlemişse bile, Atilla’yı ABD bankalarının dolandırılması ile ilişkilendirecek delil yok” mesajı verildi. 

Başvuruda, iddianamede sıralanan ve Zarrab’ın “bilerek ve isteyerek işlediği suçlara” örnek gösterilen 28 ayrı eylemin hiçbirinde Atilla’nın bağlantısının bulunmadığı ifade edildi.

Atilla’nın avukatlarının yaptığı başvuruyu değerlendiren dava hakimi Richard Berman, savcılığın başvuruya karşı tezlerini sunması için 14 Ağustos’a kadar süre verdi. 

Savcılığın yapacağı itiraza karşı Atilla’nın avukatlarına da 21 Ağustos’a kadar yeni bir karşılık vermek için süre tanıyan Hakim Berman, kefalet başvurusunun tartışılacağı ve tüm tarafların hazır bulunacağı duruşma için ise 7 Eylül tarihini koydu.

kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ