Metropoll Araştırma’nın yaptığı son anketten vatandaşların hükümet sistemine bakışı ile ilgili dikkat çeken sonuçlar çıktı. Anket sonucuna göre, bugün referandum yapılsa vatandaşların yüzde 58,6'sı parlamenter sistem lehine oy kullanacak.

Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı araştırma bugün referandum yapılması durumunda halkın yüzde 58.9’unun parlamenter sistemi tercih ettiğini, ‘başkanlık’ sistemi istemeyenlerin oranının iki yılda 10 puan arttığını ortaya koydu.Anketin başkanlık sistemi ve parlamenter sistem konularındaki en önemli bulguları ise şöyle:

‘HALKIN %58.6’SI BAŞKANLIK SİSTEMİNE İSTEMİYOR’

“Bugün başkanlık referandumu yapılsa vatandaşların yüzde 58.6’sı parlamenter sistemi tercih ediyor. 16 Nisan 2017’de gerçekleşen başkanlık sistemine geçiş referandumunda halkın yüzde 51.41’i “Evet”, yüzde 48.59’u “Hayır” demişti. Bu da parlamenter sistem isteyenlerin oranının yüzde 48.59’dan yüzde 58.9’a yükseldiğine işaret ediyor. AKP seçmeninin yüzde 13’ü, MHP seçmeninin yüzde 41’i ‘başkanlık sisteminin yararlı olmadığını’ düşünüyor.”

EN BÜYÜK SORUN EKONOMİ VE İŞSİZLİK’

“Aynı referandum bugün yapılsa başkanlık sistemini mi yoksa parlamenter sistemi mi tercih edersiniz?” sorusuna halkın yüzde 58.6’sı ‘parlamenter sistem’ yanıtı verdi. Başkanlık sistemini tercih edenlerin oranı ise yüzde 39.4’te kaldı. Yüzde 2 ise “Fikrim yok/cevap yok” yanıtını verdi. Ankete göre en önemli iki sorun ekonomi ve işsizlik. Ekonomiyi en önemli sorun olarak görenlerin oranı yüzde 48.6, işsizliği en önemli sorun olarak görenlerin oranı yüzde 15.6. “

‘YENİ HÜKÜMET SİSTEMİNİ HAKKINDA KESİN BİR FİKİR YOK’

“Referandumla gelen başkanlık sistemi sizce Türkiye için ne ölçüde yararlı oldu?” sorusuna halkın sadece yüzde 11.6’sı “Son derece yararlı oldu” yanıtını verdi. “Yararlı oldu” diyenlerin oranı yüzde 29.2, “Yararlı olmadı” diyenlerin oranı yüzde 23.1, “Hiç yararlı olmadı” diyenlerin oranı ise yüzde 27.6.“Fikrim yok/cevap yok” diyen de yüzde 8.5’lik bir kesim var.“

ANKETTE HATA PAYI +- %2

Metropoll’ün yayınladığı ‘Türkiye’nin Nabzı’ Haziran ayı araştırması; İstanbul’da 14 ilçede tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 14 – 15 Haziran tarihleri arasında toplam 1613 kişi ile yapıldı. Araştırma; 0.95 güven sınırları içinde +/- 2.44 hata payı ile yüz yüze anket yöntemiyle gerçekleşti.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ