İdlib'deki hain saldırı sonrasında bugün sıcak bir gelişme yaşandı... Öğle saatlerinde ajanslara düşen, "Türk güçleri Suriye uçağını vurdu" haberlerine Esad rejiminden doğrulama geldi. Esad rejiminin resmi ajansı SANA, "Türk güçleri Suriye'ye ait iki uçağı vurdu" haberini geçti. Milli Savunma Bakanlığı, gelişmeyi doğruladı.

‘SURİYE DOĞRULADI’
Şam rejiminin resmi ajansı SANA, Türk güçlerinin Suriye hükümetine ait iki uçağı vurduğunu duyurdu. Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi olarak duyurduğu haberde SANA, uçaktaki pilotların paraşütlerle atladığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Ajansta olayla ilgili başka bir detaya yer verilmedi.

BAKANLIK DUYURDU
Milli Savunma Bakanlığı, gelişmeyi resmi sosyal medya hesaplarından duyurdu.Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada, “Rejime ait Su24 tipi iki uçak düşürüldü” ifadesi kullanıldı.

RUS YAPIMI SU-24 NEDİR?
Yaklaşık 22 metre uzunluğunda ve 17 metrelik kanat açıklığına sahip olan Rus yapımı Su-24 tipi uçak deniz seviyesinde saatte 1315 kilometre, yüksek irtifada ise 1654 kilometre hıza çıkabiliyor. 2.775 kilometre menzile sahip olan uçakta 500 atış kapasitesine sahip GSh-6-23 top bulunuyor. Bu uçakta bazı durumlarda 2 ya da 4 adet R-60 kızılötesi füze de bulunuyor.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ