ABD tarafından Washington'a davet edilen Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed, ABD Başkanı Donald Trump ile görüştü. Görüşmede Trump’ın Kürtler için güvenli bölge kuracağını yinelediği belirtildi.

‘PYD/YPG/SDG/SDK… GÜVENLİ BÖLGE’


ABD Başkanı Donald Trump ile Suriye Demokratik Konseyi (SDK) Eş Başkanı İlham Ahmed arasında kısa bir görüşme gerçekleştiği bildirildi. Rudaw'ın aktardığına göre, Trump’ın görüşmede Kürtler için güvenli bölge kuracağını yinelediği belirtildi.

TRUMP: KÜRTLERİ SEVİYORUM, ONLARI KORUYACAĞIZ

Görüşme sırasında orada bulunan Associated Press ajansına konuşan bir kaynak, Trump'a 'Kürt savaşçılara saldırılmasına izin verip vermeyeceği' sorusunun yöneltildiğini, ABD Başkanının ise bu soruya 'Kürtlerin korunmasını garantiye alacağı' şeklinde cevap vererek "Kürtleri seviyorum" ifadesini kullandığını açıkladı.

Associated Press ajansına röportaj veren İlham Ahmed, Trump ile ayaküstü görüştüğünü doğrulayarak, bu görüşmenin 'bazı kapıları açmasını umduklarını' dile getirdi. Suriye’nin geleceği için Türkiye ile diyalog istediklerini, ABD yönetiminin Ankara ile kendi aralarındaki sorunları çözmeye hevesli olduğunu ekledi.

AHMED: SİLAHLARIN GERİ ALINMASI ŞU AN GÜNDEM DEĞİL

Öte yandan, CNN'in ulusal güvenlik muhabiri Jylie Atwood'un bildirdiğine göre, Ahmed ABD tarafından kendilerine sağlanan silahlar konusunda "Silahlara ihtiyacımız var. IŞİD'e karşı savaş hala varlığını sürdürüyor" ifadelerini kullanarak, Trump yönetimiyle silahların geri alınmasına dair herhangi bir diyalog kurulmadığını belirtti.

ABD'DEN SURİYE'DEN ÇEKİLMEYİ ERTELEMESİ TALEP EDİLDİ

Washington'da Middle East Institute tarafından gerçekleştirilen bir etkinliğe katılan Ahmed'in burada yaptığı konuşmada, ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ertelenmesini talep ettiğini, Türk gözlemcileri değil Birleşmiş Milletler (BM) gözlemcilerini kabul ettiklerini, 32 kilometrelik güvenli bölgenin ABD'nin değil Türkiye'nin fikri olduğunu ve buna Demokratik Suriye Güçleri'nin (DSG) karşı olduğunu, DSG'nin hakimiyeti altındaki bölgelerde özyönetim konusunda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın onay vermesi ihtimalinin düşük olduğunu ifade ettiği kaydedildi.

Kaynak: Sputnik News

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ