ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret içerikli skandal bir mektup yazarak Suriye'ye operasyon yapılmaması yönünde mesaj vermişti. Trump'ın mektubu kamuoyunda tepkiyle karşılanırken, hükümetten konuya ilişkin sert bir yanıt gelmemesi eleştirilere neden olmuştu.

ABD BAŞKANI: ‘’EN DERİN SAYGILARIMLA’


Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı skandal mektubun ardından, ABD'nin en uzun süre başkanlık yapan ismi Franklin Delano Roosevelt'in Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk'e yazdığı mektup tekrar gündeme geldi. Roosevelt, 1937 yılında kaleme aldığı mektupta Atatürk'e derin bir saygı ve sevgi beslediğini belirtirken, en kısa sürede görüşmek istediğini iletti.


ERDOĞAN'A YAZILAN MEKTUP KONGRE'DE!..

Öte yanda, Ankara’da sert tepkiyle karşılaşan Başkan Donald Trump’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı 9 Ekim tarihli mektup, ABD’nin de gündeminde. Başkan Trump aslında Erdoğan’a bir mektup yazdığını ilk olarak Çarşamba günü İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile yaptığı ortak basın toplantısında gündeme getirmişti. Daha sonra Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle Türkiye ve Suriye’yi görüşmek üzere bir araya gelen Trump mektubun fotokopilerini Kongre liderlerine dağıttı.

TRUMP'TAN ERDOĞAN'A: 'SERT ADAM OLMA APTAL OLMA'
Başkan Trump’ın Çarşamba günü öğle saatlerinde İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella ile düzenlediği ortak basın toplantısına Türkiye’nin Suriye harekatı damga vurmuştu. Trump basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazdığını söyledi, “Erdoğan’a yazdığım mektubu bazılarınız gördü” dedi.

‘TRUMP: ‘ÇOK ETKİLİ BİR MEKTUP’
Basın toplantısının ilerleyen saatlerinde de bir gazetecinin sorusu üzerine Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakmadığını anlatırken “Yeşil ışık yakmadım. Tam tersi. Hemen kolayca yayınlanabilecek mektubu göreniniz olduysa- Tabii ben de yayınlayabilirim- ama telefon görüşmesinden sonra bir mektup yazdım. Çok etkili bir mektup” ifadelerini kullandı.

KONGRE LİDERLERİNE MEKTUBUN FOTOKOPİSİNİ DAĞITTI

Başkan Trump İtalya lideriyle ortak basın toplantısının ardından Beyaz Saray’da Kongre liderleriyle Türkiye ve Suriye’yi görüşmek üzere bir araya geldi. Demokrat Parti kaynaklarına göre Trump Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı mektubun fotokopilerini dağıttı.

‘MEKTUPLA ÖVÜNEREK BAŞLADI’
Haber ajansı Associated Press’in toplantıyla ilgili bilgi sahibi olan Demokrat bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Başkan Trump, Kongre liderleriyle toplantısına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yazdığı “ağır” mektupla övünerek başladı. Trump mektubunda şöyle diyor:

‘SERT ADAM OLMA APTAL OLMA’
“Eğer bu işi doğru ve insani şekilde çözersen tarih sana olumlu bakacak. (Ama) Eğer iyi şeyler olmazsa sana sonsuza kadar şeytan gibi bakacak. Sert adam olma, aptal olma. Seni daha sonra arayacağım”

Kaynak:Yeniçağ/ Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ