Güvenlik
15 Nisan 2018 ( 229 görüntülenme )

GENELKURMAY BELGELERİNDE ÖZAL VE BABA BUSH...

YIL 1991… ABD-IRAK BİRİNCİ KÖRFEZ SAVAŞI

7 Nisan 1991’de ABD öncülüğünde Irak’a karşı ‘Huzur Operasyonu’ (Operation Provide Comfort) başlatıldı. Bu operasyonla Türk sınırına bitişik bir ‘Güvenli Bölge’ (Safe Haven) oluşturuldu. Kürtler bu bölgede toplandı.

GÜVENLİ BÖLGE

10 Nisan’da, 36’ncı paralelin kuzeyindeki bölgeye uçuş ve müdahale yasağı getirildi. Bu yasakla Güvenli Bölge artık BM’nin değil fiilen ABD’nin etki ve yönetim alanına girdi.

PEŞMERGE BARZANİ’DEN ÖZERK BARZANİ’YE

Aynı süreçte, Kuzey Irak’taki Kürdistan Cephesi ‘de Facto’ olarak bir parlamenter sistemi benimseme kararı aldı.
19 Mayıs 1992’de ilk seçim yapıldı ve Kürt Parlamentosu kuruldu; Barzani ‘Özerk Kürt yönetimi lideri’ seçildi.

TÜRKİYE ABD’Yİ DESTEKLİYOR

Türkiye bu savaşta ABD’yi destekledi tıpkı bugün ABD’1nin Suriye’de yaptığı saldırıyı desteklediği gibi.


ABD yanında savaşa destek veren Türkiye ilk sığınmacı sorununu bu dönemde yaşadı, 500 binden fazla sığınmacı Türkiye’ye sığındı tıpkı bugün Suriye’den gelen sığınmacılarla yaşandığı sorun gibi…

Bu sığınmacı meselesi dünya kamuoyu gündemine “uluslararası Kürt sorunu” olarak çekildi ve Türkiye Kürt sorunu üzerinden itham edilmeye başladı.

GENELKURMAY AÇIKLIYOR

Yıllar sonra bu gerçeği Genelkurmay Başkanlığı kamuoyuna şöyle açıkladı;

"ULUSLARARASI SORUN OLDU"

‘Birinci Körfez Savaşı’na Türkiye Cumhuriyeti koalisyon güçlerine destek vermiştir. Ancak sonucunda Türkiye zarar görmüştür. Savaş sonunda Saddam’ın Kuzey bölgeye saldırısı sonucunda 100 binlerce insanın Türkiye’nin hudutlarına yığılmıştır. Bunlara en büyük desteği Türkiye verdiği halde Türkiye suçlanmıştır ve o yığılan insanlar ‘burada bir Kürt sorunu var’ diye dünya kamuoyuna mal olmuştur.’

SADDAM TÜRKİYE’YE KIZIYOR

Öte yanda Saddam, savaş sırasında Türkiye’nin ABD tarafında yer almasına kızmıştı; Kürtlerin Türkiye sınırına yığılması ve olası bir müdahalenin Türkiye tarafından yapılması ihtimaline karşılık PKK ile doğrudan ilişkiye giriyor ve örgütü, Irak kuzeyinde Türkiye’ye karşı bir savunma hattı oluşturmak üzere destekliyordu.

ABD DESTEĞİNDE PKK SİLAHLI GÜÇ OLUYOR

ABD’li müttefiklerin görmezden geldiği bu destek sonucu PKK, Şemdinli güneyinde yer alan Hakurk, Ari, Lolan ve Basyan, Çukurca güneyinde Avaşin, Şırnak güneyinde Haftanin, Sinat ve Zap gibi önemli alanlarda mevzi kazandı; Körfez Savaşı bittiğinde sayısal gücü on bini aşkındı. Yani Özal siyaseti Türkiye’yi zarara uğratmış, Türkiye’nin ulusal birliğini bugün yaşanılan Kürt sorunu ile karşı karşıya getirmişti.

GENELKURMAY AÇIKLIYOR

Yıllar sonra yine Genelkurmay Başkanlığı Körfez Savaşı’na kaybeden tarafından Türkiye olduğunu şöyle açıkladı;

"PKK SİLAHLI GÜÇ OLDU"

‘Körfez Savaşı sonrasında 36’ncı paralelin kuzeyinin Saddam’a yasaklanmasıyla, kuzeydeki insanları korumakla birlikte aynı bölgede PKK’ya korunma bölgesi oluşturmuştur ve bugünkü durumu yaratmıştır. Hala da bu durum artarak devam etmektedir. Karakolların basılması, kitle halinde zayiat verdiği dönemler hep bu döneme rastlar.’

TÜRKİYE KAYBEDEN TARAF OLDU


Sonuçta Türkiye, savaşa girmediği halde 1’nci Körfez Savaşı’nda kaybeden taraf oldu.
Savaş sonrası Saddam’ın Kürt is yanlarını bastırmak için Irak kuzeyindeki Barzani peşmergelerine saldırması, bunun sonucunda ortaya çıkan sığınmacı sorunu, dünya kamuoyu gündemine Kürt sorunu olarak çekilmiş olup, Türkiye hala bu sorunla uğraşmaktadır.

VE BUGÜN

Şimdi ABD Suriye’yi vuruyor tıpkı Irak’ı vurduğu gibi…
Ve Türkiye sığınmacı sorunu yaşıyor tıpkı Irak’ta olduğu gibi…
Ve Türkiye şimdi Esad’a karşı ABD’yi destekliyor tıpkı Saddam’a karşı desteklediği gibi…

1991’de ABD’ye destek veren Türkiye Özal siyaseti eliyle kaybeden taraf olmuştu…
Bakalım şimdi kaybeden yine kim olacak?


Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ