Sağlık
07 Eylül 2021 ( 2947 görüntülenme )

Geldi 'Varyant MU'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘İKİ KİŞİDE VARVANTI GÖRÜLDÜ’
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un 'Mu' varyantının, Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini açıkladı. Koca, şu an ilave tedbir getirmeyi düşünmediklerini bildirdi. Bir soru üzerine, yeni PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini ifade eden Koca, "Genel olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve en az 1 doz aşı olma oranı da giderek yükseldi" diye konuştu.

'İLAVE BİR TEDBİR GETİRMEYİ DÜŞÜNMÜYORUZ'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'un tespit edilen 'Mu varyantı' ile ilgili yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine Koca, "Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz. Çünkü şu ana kadar 2 vaka dışında 'Mu' varyantı tespit ettiğimiz kişi olmadı" bilgisini paylaştı.

‘TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK OLUŞMASI LAZIM’

Bakan Koca, Türkiye'deki Kovid-19 vakalarının yüzde 90'ından fazlasının 'Delta' veya 'Delta Plus' olduğunu ifade ederek, "İki doz aşı yapılanların sayısının artmasıyla vakaların giderek düşeceğini düşünüyorum. Ama bizim, toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor" diye konuştu.

MU VARYANTI NEDİR

Yunan alfabesinin 12. harfi Mu ile isimlendirilen B 1.621. gen dizilimi ile karakterize yeni bir varyant virüs kamuoyu ile paylaşıldı. DSÖ tarafından ilgilenilen beş varyanttan biri olarak listelenen Mu varyantı, özel izlenme radarına girse de, endişe verici varyantlar olarak adlandırılan SARS-CoV-2 virüsünün Delta veya Alfa varyant suşlarından daha az potansiyel bir sorun olarak görülüyor.

POTANSİYEL TEHDİT
Mu varyantı genom dizilimi incelendiğinde hem daha önceki varyantlarda görülen hem de ilk defa görülen yeni mutasyonlar saptanmış. Böylece DSÖ an itibarı ile henüz endişe verici varyant kategorisine dahil etmese de potansiyel tehdit unsuru olarak değerlendirerek ilgi gerektiren izleme alınan varyantlar listesine 5. sıradan dahil etti.

Kaynak: Ajanslar/ Sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ