Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2464 görüntülenme )

Flaş! Şimdi de PYD Ortaya Çıktı!

Ebu Müslim konuştu...
  BU HABER ERBİL KAYNAKLIDIR
 
PYD lideri Salih Müslim, Türkiye'nin Musul politikasını eleştirerek, "Osmanlı gibi bir devlet oluşacak da Musul'da kontrol sağlayacaklar. Çok kan dökülür, bunlar gerçekleşecek rüya değil" dedi.
 
Yeni Özgür Politika gazetesine konuşan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Müslim, Türkiye'nin Musul politikasını eleştirdi.
 
Türkiye'nin Musul'a asker göndermesi ile ilgili görüşleri sorulan Müslim, şöyle devam etti:
 
"Yanlış yolda olduklarını düşünüyoruz. Hem Türkler hem Türkiye kaybeder. Başka bir biçimde davransaydı iyi olurdu, daha fazla fayda da sağlardı. Ama maalesef onların halen umutları vardır. Bir çılgınlık gibi... Osmanlı gibi bir devlet oluşacak da Musul'da, şurda burda kontrol sağlayacak. Çok kan dökülür, bunlar gerçekleşecek rüyalar da değil.”
 
Müslim, “Beni kimse ikna edemez: Türk askerleri Musul'a niye gitmiş? Özal'ın rüyalarına bakın, neler istiyor. 1920'lere, Atatürk'ün imzaladığı Musul'la ilgili anlaşmalara bakın, neler istiyor. Hiçbir zaman Musul, Misak-ı Milli sınırları içinden çıkmış değil” şeklinde konuştu.
 

PYD Eşbaşkanı,
“Diyorlar ki, ‘Kerkük Türkmenler’indir’. Peki, DAİŞ geldi Kerkük'e girdi, nerede Türkmenler? Onlar Türkmenler’in Musul'a kaçacağını, orada bir şeyler yapacaklarını düşünüyorlardı. Türkmenler nereye gitti? Şii oldukları için hepsi Kerbela'ya gitti, kimse Türkiye'ye de gelmedi” diye konuştu.
 
Erbil’den gelen haberler böyle…
Türkiye’nin izlediği yanlış politika, bir zamanlar AKP Hükümeti ile görüşme masasına oturmuş olan Salih Müslim gibi rüzgara göre yön değiştiren kişileri işte böyle boyundan büyük konuşturuyor.
 
Türkiye’nin yanlış politikası demiştik , şöyle ki, 2003 Körfez savaşında Türkiye Musul ve Kerkük için tavır koymadı, koyamadı. Barzani peşmergeleri Kerkük’ü işgal ettiğinde, tapu ve nüfus kayıtlarıyla oynadığında yine bir tavır koymadı aksine Federe Kürdistan Bölgesi lideri olarak Barzani’yi resmen tanıdı.
 
Türkiye Barzani’yi tanımakla zaten Kerkük’teki işgale de rıza göstermiş olduğunu kabul etmiş oldu. Aynı zamanda Irak’ın parçalanmasına yol açacak bu gelişmeyi destekledi.
 
Şimdi gündemde MUSUL var.
Elbette Türkiye sadece Musul için değil, Kerkük için de tutarlı bir politika izlemeli. Ama şu ana kadar yaşanılanlar Türkiye’nin bir Musul politikası olduğunu da işaret etmiyor çünkü Musul’a Türk Askeri gönderiliyor ama arada bir yazılı anlaşma yok.
 
Ne oldu şimdi?
Irak Hükümeti sert çıkınca, Türkiye bir kısım askerini çekmek zorunda kaldı, üstelik çekilen askeri de güçlü olasılıkla Barzani bölgesine gönderdi.
Bu Türkiye için itibar kaybıdır!
 
Ne olacak şimdi?
ABD koalisyon güçleri er ya da geç Musul’a harekat yapacak! Belki o zaman ve de ABD izin verirse Türkiye bu harekata katılacak ve Musul üzerinde belki söz söyleme hakkını bulacak.
 
Yani?
Yani artık her şey ABD’ye bağlı. Zaten Rus uçağının düşürülmesi sonrası Türkiye’deki siyaseti hepten ABD’nin yörüngesine girmiş durumda. Hatta Türk hava sahasının savunma görevini ABD savaş uçaklarına verecek kadar!
 
Peki, bu siyaset doğru mudur?
Elimizde Irak kuzeyinde bir Kürdistan, Suriye doğusunda bir Kürdistan kurma planı olan bir ABD ve İsrail varken, Irak ve Suriye’de ister federal ister bölünme şeklindeki her parçalanma Türkiye’ye tehdit olarak geri dönecektir.
 
 
Erdal Sarızeybek
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ