Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2493 görüntülenme )

Flaş! O Dava da Çöktü!

Orgeneral Saldıray Berk ve İlhan Cihaner...
 Erzincan'daki Ergenekon davasında yargılanan CHP Milletvekili İlhan Cihaner ve ve emekli Orgeneral Saldıray Berk dahil 14 sanık beraat etti.

argıtay 11. Ceza Dairesi, CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve emekli Orgeneral Saldıray Berk'in de aralarında bulunduğu 14 sanığın "Ergenekon terör örgütü üyeliği" suçundan yargılandığı davada, tüm sanıkların beraatlarına karar verdi.
Yargıtay Genel Kurul Salonu'ndaki duruşmaya, İlhan Cihaner ve bazı sanıklar katıldı. Duruşmadan vareste tutulan emekli Orgeneral Berk ise duruşmaya katılmadı.
Duruşmayı CHP milletvekilleri Levent Gök, Utku Çakırözer ile YARSAV Başkanı Murat Arslan ve bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri de izledi.
Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Hüseyin Eken, duruşmaya verilen aranın ardından kararı açıkladı.
Eken, sanıklar eski Erzincan Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner, eski Eskişehir İl Jandarma Komutanı Albay Recep Gençoğlu, eski Erzincan MİT Bölge Müdürü Şinasi Demir, eski Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Nedim Ersan, eski Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Üsteğmen Ersin Ergut, eski Erzincan Yaylabaşı beldesi Jandarma Komutanı Astsubay Murat Yıldız, Erzincan İl Jandarma Komutanlığı eski personeli astsubaylar Orhan Esirger, Şenol Bozkurt, Erzincan MİT eski personelleri Kıvılcım Üstel, Sadri Barkın İnce, eski Erzincan 3'üncü Ordu Komutanı emekli Orgeneral Saldıray Berk, eski Erzincan İl Jandarma Komutanı Albay Ali Tapan, Astsubay Ahmet Saraçlar ve Erzincan Avcılar Derneği Başkanı Yaşar Baş'ın, üzerilerine atılı suçları işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatlarına karar verildiğini bildirdi.
Başkan Eken, sanıklar hakkında açılan kamu davasının beraatle sonuçlanması, mahiyeti ve haklarında ağır koruma tedbirlerinin gerekmemesi nedeniyle davanın gizli tanıkları " Erzincan", "x", "Hazar" ile eşi ve çocukları, "Can" ile eşi ve çocukları hakkındaki koruma kararının kaldırılmasına hükmedildiğini kaydetti.
"Hukuka aykırı yakalanan ve tutuklanan" sanıkların, beraat etmeleri nedeniyle tazminat davası açabileceklerini belirten Başkan Hüseyin Eken, dava kapsamında emanette bulunan eşyaların iade edilmesine karar verildiğini söyledi.
Eken, sanıklar hakkında " Ergenekon terör örgütü üyeliği" suçundan açılan soruşturma ve kovuşturma evresinde hukuka aykırı eylem ve işlemleri nedeniyle başta Savcılar Osman Şanal ve Taner Aksakal olmak üzere yargı mensupları ile kamu görevlileri hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) suç duyurusunda bulunulmasına karar verdiklerini bildirdi(CNN).

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ