Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2473 görüntülenme )

Flaş! Erdoğan Çok Öfkeliymiş!

Erdoğan'dan Obama'ya: Böyle de olmaz ki...
  Türkiye ile Irak arasındaki Başika krizinin görüşüleceği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısı öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama arasındaki telefon görüşmesinin detayları ortaya çıktı.

ABD Başkanı Barack Obama, Irak’ın başvurusunun görüşüleceği BMGK toplantısının hemen öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı aramıştı.
 
Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek’in haberine göre, Obama görüşmede Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin Türkiye’nin Musul’daki askeri varlığı nedeniyle karşılaştığı siyasi baskıya dikkat çekerek “Konu Irak’ta bir ulusal onur meselesine, siyasi bir krize döndü” dedi.
Ankara’nın Bağdat yönetimi ile diyalog kurarak Ibadi’yi rahatlatmasını isteyen Obama, ‘Türk askerlerinin Ibadi’nin ikna edilmesinin ardından Başika’ya dönmesi’ önerisinde de bulundu.
'BİZ ÇEKİLİNCE ORAYA DAEŞ YERLEŞECEK'
Haberde, Türkiye ile Irak arasındaki krizin tırmanmasını Rusya ve İran’a bağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Obama’ya “Tamam, biz çekilelim ama biz çekilince oraya DAEŞ (IŞİD) yerleşecek. Hem ‘çekilin’ hem ‘DAEŞ’le mücadeleye daha fazla destek olun’ olmaz” dediği aktarıldı.
Obama ise Erdoğan’ın yanıtı karşısında “Haklısınız, IŞİD ile mücadeleye verdiğiniz desteği önemsiyoruz. Ancak, Ibadi, içerdeki baskıya karşı biraz rahatlasın. Iraklıları ikna edelim” dedi.
Haber bu, bu ama anlamı ne?
Anlamı şu; Türk Askeri Musul’dan çekilecek ama Türk kamuoyunda bu nedenle oluşacak tepki de azaltılacak. Nasıl mı? İşte böylesi manşet manşet haberlerle; “Erdoğan’dan Obama’ya rest! Obama Erdoğan’ı Yumuşatmaya çalışıyor! Erdoğan ABD’ye çok kızdı!” gibisinden yayına kısa süre başlanırsa eğer, şaşırtıcı olmayacak.
Ama sonuç değişmeyecek; Türkiye Ortadoğu’da yalnızlaştırılıyor ve etkisizleştiriliyor!
Türkiye’nin de buna karşı yapacağı bir hamle mutlaka olmalı…
 
Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ