Ana Sayfa
22 Şubat 2017 ( 105256 görüntülenme )

Fehmi Koru'dan AKP'ye ŞOK REFERANDUM MESAJI!..

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yakın arkadaşı olmasıyla da bilinen gazeteci Fehmi Koru, referandumda 'hayır' oyu kullanacağı mesajı verdi.

Gazeteci Fehmi Koru, "Biri ‘varoluşsal' diğeri ‘siyasal' iki nokta var ki, onlar, sandık başına gittiğimde ‘Evet' oyu kullanmamı engelleyeceğe benziyor" dedi.

Koru kişisel web sitesinde kararını şöyle duyurdu:

'ENDİŞELERİM VAR'
"Benim de şahsen bu yolda endişelerim var.

Ancak ben değişikliğe ‘endişeler' açısından yaklaşmıyorum. Biri ‘varoluşsal' diğeri ‘siyasal' iki nokta var ki, onlar, sandık başına gittiğimde ‘Evet' oyu kullanmamı engelleyeceğe benziyor.

Tabii kendimi hala ikna edilmeye açık tutuyorum.
‘Varoluşsal' dediğim konu, ülke sistemlerinin, kuruluş felsefeleri ve şartlarıyla belirlendiğini bilmemden kaynaklanıyor.

Osmanlı-sonrasını ise hepimiz biliyoruz: İstiklal Savaşı'nı Büyük Millet Meclisi yönetti, Cumhuriyet'in ilanı Meclis'te yapıldı, Meclis güçlü ve karizmatik bir başkana sahip olmasına rağmen, bütün yetkileri onun eline vermeye yanaşmadı.

Sistemin oluşması ve yerleşmesinin tarihi arka-planı budur.
Bugün bunun değişmesini zorunlu kılan yeni şartlar mı var? Sanmıyorum.

Yeni şartlar olmadığı, ülkemiz sözgelimi ‘üniter yapı'dan ‘federal yapı'ya geçmediği, toplumsal barışın elden çıkarılmasını getiren bir iç-savaş geçirmediği ve değişimi halka onaylatma yolunu seçtiği için.. sistem değişikliği bir ihtiyaç olarak kendini hissettirmiyor.

Devlet Bahçeli'nin ipiyle…"
'REFERANDUMA NASIL GELİNDİĞİNİ HATIRLATAYIM…'
"Ta ki, MHP lideri Devlet Bahçeli ‘Şimdi getirin anayasa paketini, sistem değişikliğini desteğe hazırız' diye ortaya atılana kadar…

Devlet Bahçeli'nin o zamana kadarki konuya ilişkin tavrından 180 derece dönüş anlamına geliyor bu zamansız çıkış.
MHP liderinin değişikliğe en sert sözlerle karşı çıktığına dair eski konuşmaları arşivde duruyor ve görüntülü olarak karşımıza çıkartılıyor da.

Neden eski tavırdan dönüldüğünü biliyor muyuz?

Bilmiyoruz. Âni tavır değişikliğini açıklama sadedinde tek bir cümlesi olmadı MHP lideri Bahçeli'nin…

O çıkışı yapmasaydı, darbe girişimi sonrasının telâşı içerisinde, anayasa değişikliği konusunu gündeme getirecek durumu yoktu AK Parti'nin…"

'BAHÇELİ'NİN TAVRI SİZE DE TUHAF GELMİYOR MU?'

"Size de tuhaf gelmiyor mu MHP'nin ve lideri Devlet Bahçeli'nin tavrı?
Ne oluyor gerçekten?


Esas AK Parti'nin sorması ve dikkatli olması gereken bu konu beni siyaseten rahatsız ediyor.
Devlet Bahçeli, başbakan yardımcısı iken ve hükümetin önünde seçime kadar iki yıla yakın bir zaman varken, ‘3 Kasım'da seçim istiyorum' diye de ortaya atılmıştı 2002'de…

Galiba, bu defa da, referandum, farklı bir Türkiye ortaya çıkarmak için bahane olarak kullanılacak. ‘Nasıl bir Türkiye?' sorusuna makul bir cevap bulamadığım için de.. rahatsızım.
"

Kaynak:cumhuriyet

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ