Ekonomi
28 Kasım 2021 ( 2689 görüntülenme )

Faiz Sebep Enflasyon Sonuç 'Bakın Neymiş'

Yeni ekonomi politikalarının 300 yıllık teorilere aykırı uygulandığını ifade eden Ekonomist Atilla Yeşilada, bunların hepsinin vatandaşlara dayatıldığını ve tüm ülkenin deneme tahtasına çevrildiği söyledi.

YEŞİLADA ‘85 MİLYONU DENEME TAHTASINA ÇEVİRDİLER’

Ekonomist Atilla Yeşilada, Youtube kanalında ülkeyi yönetenlerin ortaya koyduğu ekonomi kuramlarının her birinin 300 yıllık ekonomi külliyatına aykırı olduğunu belirterek, bunların hepsinin teker teker vatandaşa anlatılması gerektiğini söyledi. Yeşilada, “Bir insanın bir gecede uydurduğu bir teoriyi 85 milyon insan üzerinde bir deney olarak uygulamasını biz mantıklı bir şekilde yorumlamaya çalışıyoruz. 300 yıllık bir ekonomi külliyatı var. Bunları referans almadan yeni bir teori uyduramazsınız, üstelik bunu halkın üzerinde deniyorsunuz” dedi. Açıklama şöyle;

‘BU TEORİ İŞLEMEZ AKLA AYKIRI’
Yeşilada, “Akıllara durgunluk veren bir deneyin ortasındayız ve bu deney ekonomik kurtuluş savaşı olarak lanse ediliyor. İhracatta rekabet gücü kazanacağız, mal ve hizmetleri Çin'e göre daha ucuz kalacak ve dünyaya satacağız, cari fazla üreteceğiz, TL değer kazanacak ve enflasyon düşecek” teorisinin neden gerçekleşmeyeceğini şöyle anlattı:

‘GİRDİ MALİYETİ ARTIYOR, FİYATLAR HIZLA YÜKSELİYOR’
“Türkiye'de bu niye yürümez çünkü yaptığımız, kullandığımız, yediğimiz, seyrettiğimiz, kokladığımız her şeyde ithal mallar var. TL'nin değerini düşürdüğünüzde ithal malların fiyatı artıyor ve rekabet avantajı kazanmasına engel oluyor. Peki, TL değer kaybediyor bizim Avrupa'ya ihracatımız artar mı? Siz üreticinize elektrik ve doğalgaza daha geçen ay yüzde 50 zam yaptınız. Yılbaşında asgari ücrete en az yüzde 30 zam yapacaksınız. Hem girdi hem emek maliyetleri artıyor. Birim maliyetleri en az ihracat fiyatları kadar hızlı yükseliyor hatta daha da hızlı yükselecek.”

İŞ DÜNYASI SIKINTILI ÇALIŞANLAR SIKINTILI’
“Bugünlerde iş dünyasından gelen bir çığlık var. ‘Hammadde bulamıyoruz, fiyatlarımız satılamayacak düzeye yükseldi' diyorlar. Zaten mal satıp para kazanamıyorlar ki. Ücretleri düşürürseniz sizin için çalışmaktan vazgeçer, gider karaborsada çalışır, köyüne döner ama size üretim yapmaz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ