Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta Türk ve Amerikan yatırımcılara seslendi. Erdoğan, ABD'nin Türkiye'ye koyduğu tedbirleri kaldırmasını beklediklerini belirterek, "ABD'nin önümüzdeki dönemde almayı planladığı önemlerden de Türkiye'yi muaf tutmasını bekliyoruz, zira biz her şeyden önce stratejik ortağız" dedi.

KRİTİK BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında, Türkiye-ABD İş Konseyi’nin (TAİK) 10. Türkiye Yatırım Konferansı gala yemeğinde konuştu. Erdoğan, Türkiye ve ABD’yi yakından ilgilendiren pek çok gelişmenin aynı anda yaşandığı kritik bir dönemden geçildiğini belirterek, “Küresel düzenin parametrelerini sarsan bu süreç, uluslararası ilişkilere hakim olan ortam kadar iş dünyasını da yakından ilgilendiriyor. Ticaret savaşları belirsizliği artırmanın yanı sıra, gelişmekte olan ekonomiler üzerinde ağır tahribatlara neden oluyor. Yaklaşık 250 trilyon doları bulan küresel borç stoku ise durumun hassasiyetini apaçık ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Erdoğan konuşmasında, Türk-Amerikan ilişkilerinin bu zamana kadar pek çok zorluğun üstesinden geldiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

‘DEĞERLİ DOSTUM BAŞKAN TRUMP’

“İlişkilerin ciddi şekilde test edildiği bir süreci hep birlikte yaşadık. Ancak değerli dostum Başkan Trump ile aramızda tesis ettiğimiz yakın diyalog ve iletişim sayesinde bu sıkıntılı süreci aşıyoruz. Tabi bu birilerini de rahatsız ediyor veya kıskandırıyor. İki lider olarak ülkelerimiz arasında pozitif gündeme odaklanmak istiyoruz. Bu pozitif gündemin en önemli unsurlarından birisi de ekonomik ve ticari ilişkilerimizin gerçek potansiyeli yansıtacak düzeye ulaştırılmasıdır. Sayın Başkan’la yaptığımız görüşmede ikili ticaret hacmimiz için 100 milyar dolarlık bir hedef belirledik. Enerjiden müteahhitlik hizmetlerine, turizmden tekstile, iki ülkenin nispeten üstünlük sahibi oluğu alanlarda işbirliğimizi çeşitlendirme kararı aldık. Bu hedef doğrultusunda hem iki ülke yetkilileri, hem de özel sektör temsilcileri önemli çalımalar yapıyor.”

‘ABD YAPTITRIMLARDAN TÜRKİYE’Yİ MUAF TUTMALI

Ticaretini güçlendirmek isteyen ülkelerin aralarına engel koymayacağını ifade eden Erdoğan, “ABD’nin ülkemize karşı uygulamaya koyduğu bazı tedbirleri yeniden değerlendirmesini ve kaldırmasını istiyoruz. Bilhassa çelik ve alüminyum ihracatımıza yönelik olarak getirilen ilave tarifeler ve genelleştirilmiş tercihler sisteminden çıkarılmamız gibi kararlardan geri dönülmesi gerekiyor. Bu konuda birçok ülkeye getirilen istisnalardan Türkiye de yararlanmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ