Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Doster, Cumartesi günü “Suriye’nin kuzeyi ve Akdeniz’in doğusu” başlıklı bir yazı kaleme aldı. Doster yazısında ABD’nin Ortadoğu politikasını irdeledi.

Doster’in yazısına tepki, Türkiye'de 15 Temmuz'un ardından hakkında yakalama kararı çıkarılan eski CIA uzmanı Henri Barkey’den geldi. 

‘İLKEL İNSANLAR’

Barkey, Twitter hesabından “Yeni Cumhuriyet gazetesinin düştüğü zavallı durum işte… İlkel insanların köşeleriyle dolu. Yakında Yeniçağ’a dönüşecekler” diye yazdı.

CUMHURİYET: “SİZ BİZİ ELEŞTİRİYORSANIZ DOĞRU YOLDAYIZ”

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aykut Küçükkaya, Twitter hesabından Barkey’e yanıt verdi. Küçükkaya, “Cumhuriyet’in Genel Yayın Yönetmeni olarak, 25 yıllık bir Cumhuriyet çalışanı olarak demek isterim ki siz bizi eleştiriyorsanız doğru yoldayız...” dedi.

Gazetenin yazarı Bartu Soral’ın da hedefinde Barkey vardı. Soral şu ifadeleri kullandı:

‘DESENE RAHATSIZ OLMUŞLAR, NE GÜZEL’

“1) Barkey, Cumhuriyet okuman güzel, bilgilenirsin... 2) Barış, Suriye'de PKK/PYD'yi kullanarak terör devleti yaratmaya çalıştığınızı yazmış, nesi rahatsız etti? 3) 32 bin tirajlı Cumhuriyet gazetesi, pek çok iç ve dış mecra dışında CIA emeklisini de rahatsız etmiş. Güzel.”

Barış Doster’in söz konusu yazısından öne çıkan başlıklar şöyle;

‘BUNLAR AYNI YOLUN YOLCUSU’

“ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey şöyle demiş: ‘ABD’nin Suriye’de işbirliği yaptığı PYD, PKK uzantısı. Biliyoruz. Ama PYD’yi terör örgütü olarak tanımıyoruz. PYD yerel ortağımız. İlişkimiz geçici bir alışveriş.’ Türkiye’de de büyükelçilik yapan Jeffrey açık konuşmuş. 

Anımsayalım, ABD’nin önemli bir istihbaratçısı ve Türkiye uzmanı olan, bir zamanlar mevcut iktidar blokunun akıl hocaları arasında bulunan, adını en son, emperyalizm destekli FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimindeki karanlık rolüyle duyuran Henri Barkey de benzer laflar etmişti. ‘Türkiye, Irak’ın kuzeyinden sonra, Suriye’nin kuzeyinde de Kürt özerk varlığına alışmalı’ demişti.”

‘SADECE SURİYE DEĞİL’

“Israrla belirtmek gerek: ABD; Irak’ta Mesud Barzani ve PKK terör örgütü eliyle yaptığını, Suriye’de PYD - YPG terör örgütü eliyle yapıyor. PKK - PYD - YPG terör örgütüne çok yatırım yaptı. 18 bin TIR dolusu silah, 3 bin hava kargo uçağı dolusu mühimmat verdi. ABD sayesinde terör örgütü Suriye’nin dörtte birini, Türkiye - Suriye sınırının üçte ikisini elinde tutuyor. Onun etkili olduğu bölgelerde, ABD’nin 20 üssü var. Kaldı ki, ABD’nin Suriye’ye bu kadar çullanmasının sadece Suriye’yle ilgisi yok.”

‘ASIL HEDEF İRAN’

“ Asıl hedef, İran’ı kuşatmak. Suriye, İran açısından stratejik. Suriye’ye yönelik saldırganlığın diğer nedeni, Rusya’nın Ortadoğu’da, Suriye’de artan etkisini kırmak. ABD, hem doğrudan, hem NATO eliyle Rusya’yı Akdeniz’de, Karadeniz’de, Orta Asya’da, Kafkasya’da, Baltık Denizi’nde, Doğu Avrupa’da, Balkanlar’da çevrelemek istiyor. Bir zamanlar SSCB’yle müttefik, Varşova Paktı’na üye olan ülkelerin çoğunu hem Avrupa Birliği, hem NATO üyesi yapmasının önemli bir nedeni de bu. Çünkü tarihsel, siyasal, kültürel, ekonomik, jeopolitik, stratejik olarak Rusya, her zaman ABD’nin rakibi”.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ