Genel
08 Temmuz 2018 ( 283 görüntülenme )

ESKİ ADALET BAKANI'NDAN ÇARPICI AÇIKLAMA!

Hukuk profesörü ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet'in anlamının halk yönetimi demek olduğunu belirterek, yeni sistemin isim benzerliği dışında Cumhuriyet ile hiçbir benzerliğinin olmadığını söyledi.

Türk, yeni sistemi şöyle eleştirdi:

"CUMHURBAŞKANINA YASA YAPMA YETKİSİ VERİLDİ"

"Bazı istisnalar dışında, temel hak ve hükümlülükler başta olmak üzere cumhurbaşkanın kararname çıkarmasının önünde engel yok. Grev hakkını, sosyal hakları düzenleyebilecek. Çünkü yürütme organına yani cumhurbaşkanına yasa yapma yetkisi verdiler. Cumhurbaşkanı kararname çıkarabilecek.

"PADİŞAHLARDA BİLE OLMAYAN YETKİYE SAHİP"

Kanun-i Esasi'ye baktığınızda padişahın yetkisi yasama konusunda şeriat ve kanun hükümlerini yürütmektir. Padişahın kanun yapma yetkisi yok, çift meclisli parlamento var. 600 kişilik bir meclisin yaptığı kanunlar cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilebilecek. Yani meşrutiyette padişahın sahip olmadığı kanun yapma yetkisi yeni sistemde cumhurbaşkanında var.

"CUMHURİYET İLE SADECE İSİM BENZERLİĞİ KALDI"


Kanunda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi deniyor ama gerçekte Cumhuriyet ile sadece isim benzerliği kaldı. Halk yönetimi değil, tek adam yönetimi."

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ