Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2414 görüntülenme )

Esad Rusya'da: BÜYÜK İTTİFAK KURULDU!

Suriye Devlet Başkanı Esad'ı devirebilmek için Türkiye'nin geleceğini tehlikeye düşürenler, bakalım şimdi ne yapacak?
Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye lideri Esad'ın Rusya'nın başkenti Moskova'da dün bir araya geldiğini açıkladı.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Suriye lideri Beşar Esad’in dün akşam Rusya'nın başkenti Moskova’yı ziyaret ederek, Başkan Vladimir Putin ile Rusya yönetiminin üst düzey yetkililerinin de katıldığı bir görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.
Görüşmenin uzun sürdüğünü belirten Peskov, Esad’ın Putin’e ülkesindeki son durum ve Suriye ordusunun planlarına ilişkin bilgi verdiğini açıkladı.
Peskov, liderlerin Rusya’nın düzenlediği hava operasyonlarının gidişatını, Suriye’de terörle mücadele sürecini ve ikili ilişkileri de ele aldığını aktardı.
Esad, Putin ile yaptığı görüşmenin ardından Moskova’dan ayrılarak Suriye’nin başkenti Şam’a döndü.
PUTİN: SON SÖZ KESİNLİKLE SURİYE HALKINDA

Öte yandan iki liderin görüşmelerde hangi ifadeleri kullandıkları da detaylanmaya başladı.
Putin, görüşmede, Suriye krizinde uzun süreli çözüm elde edilmesinin ancak siyasi yollardan mümkün olduğunu vurguladı.
'SURİYE ÖNEMLİ SONUÇLAR ELDE EDİYOR'

Bunlarla birlikte Suriye'nin ciddi kayıplar vermesine rağmen terörle mücadele önemli sonuçlar elde ettiğini söyleyen Putin, şöyle devam etti: " Suriye halkı, uluslararası terörizmle tek başına mücadele ediyor. Bu mücadelede ciddi kayıplar veriliyor ancak son dönemde son derece olumlu sonuçlar elde ediliyor."

'SİYASİ SÜRECE DE KATKI SUNACAĞIZ'

Ayrıca Putin, ülkesinin Suriye'ye sadece askeri destek vermeyeceğini, siyasi süreç sırasında da güçlü bir katkı sunacaklarını kaydetti. Putin, "Suriye, bizim için dost ülke. Şam'a siyasi destek, siyasi çözüm isteyen diğer küresel güçlerle ve bölge ülkeleriyle yakın işbirliği içinde verilecek" diye konuştu.
'RUSYA'YA DÖNMELERİNE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Putin, eski SSCB ülkelerinden IŞİD saflarına katılan militanların Rusya'ya dönmelerine izin vermeyeceklerini de vurguladı. Militanların IŞİD saflarında savaş deneyimi kazandıklarına dikkat çekerek, bunların Rusya'ya giriş yapmalarının engellenmesi gerektiğini belirtti.
ESAD, YARDIMLARI İÇİN RUSYA’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Diğer taraftan Esad, görüşmede, Suriye’nin birlik ve bağımsızlığının korunmasına gösterdiği yardımdan dolayı Rusya’ya teşekkür etti.
“Rusya halkına, ülkemize gösterdiği yardımdan dolayı yeniden teşekkür ediyorum. Suriye’nin birliği ve bağımsızlığını desteklediğiniz için teşekkürler. Her şeyden önemlisi, tüm bunları uluslararası hukuk çerçevesinde yapıyorsunuz.”

'RUSYA İLE BİRLİKTE TERÖRE KARŞI ZAFER KAZANACAĞIZ'

Rusya ile birlikte teröre karşı zafer kazanacaklarından umutlu olduğunu kaydeden Esad, “Terörizmi yeneceğiz ve Suriye’yi hep birlikte hem ekonomik hem siyasi açıdan yeniden inşa etmeye devam edecek, herkesin barış içinde yaşadığı bir ülke haline getireceğiz” dedi.

'RUSYA’NIN EYLEMLERİ DAHA TRAJİK SENARYOLARI ÖNLEDİ'

Beşar Esad, Rusya’nın Suriye krizinin başlamasından bu yana attığı siyasi adımlar sayesinde daha trajik senaryoların önlediğini kaydeden Esad, Putin’in süreçteki rolüne özel vurgu yaparak “Eğer sizin eylemleriniz, sizin kararlarınız olmasaydı, teröristler daha çok toprak ele geçirirdi, daha büyük bir bölgeye yayılırdı” ifadelerini kullandı. Suriye lideri, Rusya’nın Suriye’de teröristlere karşı hava operasyonu düzenleyerek, ‘terörizmle ortak mücadelede cephesine’ katıldığını da belirtti.
'SİYASİ ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDEKİ GERÇEK ENGEL TERÖRİZMDİR'

Suriye’de siyasi çözüm sağlanmasının önündeki engelin terörizm olduğunu vurgulayan Esad, şunları söyledi:
“Teröristlere yapılan saldırılara dikkat çevirmemiz gerek. Çünkü öncelikle terörizmle mücadele etmek zorundayız, ikinci olarak da siyasi çözüme giden yolun önündeki gerçek engel terörizmdir. Ayrıca sadece Suriyeli yönetim kademeleri değil, tüm Suriye halkı ülkelerinin kaderinin belirlenmesi sürecine katılmak istiyor.”
Esad, “Suriye halkının gelecekte ülkesinde görmek istediği şey, hepimizin ortak amacı olmalı” ifadesini kullandı. 

ESAD'DAN SİYASİ ADIM MESAJI

Siyasi çözüm konusunda da adım atmaya hazır olduğu mesajını veren Esad, askeri eylemleri, siyasi adımların takip etmesi gerektiğini
söyleyerek “ Tabii ki, her tür askeri eylemin ileride siyasi adımları da öngördüğünü hepimiz anlıyoruz” diye konuştu.
KRİZ ÇIKTIĞINDAN BERİ İLK KEZ

Bu arada Esad, ülkesinde kriz çıkmasından bu yana, yani son 4 yıl içinde ilk kez yurt dışına çıkmış oldu. Ayrıca Rusya’nın 30 Eylül’den beri Suriye’de hava operasyonları düzenlediği dikkate alınınca, Putin ve Esad’ın Moskova’da bir araya gelmesi zamanlamasıyla da büyük önem taşıyor(Dış Basın).

Esad-Putin görüşmesinden Suriye'nin geleceği Rusya'ya bağlanmış görülüyor çünkü Rusya, siyasi-askeri ve ekonomik çözümleri masaya yatırmış durumda ve kararlı.

Esad, geleceğin inşasında Rusya'ya güveniyor, neredeyse kaderini Rusya'ya bağlamış durumda...

Bu çerçevede ulusal basında yer alan " Esad'a 6 ay süre, geçiş süreci" gibi manşetlerin doğruyu yansıtmadığı anlaşılıyor.

Rusya, Esad üzerinden Akdeniz'de kalıcı askeri üs ve Ortadoğu'da söz sahibi bir ülke pozisyonuna doğru giderken, Esad'ın da Rusya üzerinden hem kendisinin hem de ülkesinin geleceğini hazırlamaya çalıştığı açık...

Bu durum Türkiye açısından önemli...
Çünkü Rusya bir yanda batıda Akedniz'e sarkarken, doğuda da Stalin devrinden kalma KDP üzerinden oynayacak ve nihayetinde ABD-İsrail-AB ve Rusya dörtlüsünden Kürt kimliği altında Büyük Ermenistan projesi yeniden ve Rusya eliyle gündeme gelecektir.

Anadolu'nun Asya ile bağını tampon yönetimler eliyle keselebilmek projesi Rusya'nın tarihten beri emelidir. Bu noktada Rusya da BOP'a seve seve katılabilir.

Şimdi zaman, Türkiye'nin ABD-Rusya kıskacından nasıl kurtulacağını düşünmek ve buna göre yeni stratejiler ortaya koymak zamanı olmalıdır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tvfran
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ