Ana Sayfa
07 Ocak 2022 ( 21581 görüntülenme )

Erzurum Milletvekili Ağır Konuştu 'Utanacaksınız'

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, Türkiye’nin konvansiyonel veya ticari bir savaşa girmesi durumunda limanların stratejik lokasyonlar olduğunu belirtti. Limanların yabancılara satışına tepki gösterdi. 

‘GİDERAYAK SATIŞ’
Cinisli, “Anlaşılıyor ki AKP’de seçim kazanma düşüncesi artık unutulmuş, seçim kazanma ümidini kaybetmiş. Giderayak bu limanları kendileriyle bağlantılı ülkelerin kullanabilmesi için bu süreleri 2049 yılına kadar uzattı” ifadelerini kullandı. Konuyla ilgili açıklama şöyle;

‘ÇOCUKLARINIZDAN UTANACAKSINIZ’

“Cumhur İttifakı milletvekillerinin Türkiye’nin aleyhine olan bu yasayı geçirmek için ne kadar heyecanlandığını ve ne kadar acele ettiğini görünce üzüldüm. Yarın bir gün kendi çocuklarına bile bunu açıklayamayacaklar, bunun utancıyla yaşayacaklar.”

‘SİYASİ EKONOMİK VE ASKERİ STRATEJİK ÖNEMİ VAR’
“ Dünya ticaretinin yüzde 85’i deniz yoluyla yapılıyor. Denizlerin stratejik önemi son derece arttı. Denizlere hakim olan ülkeler egemenliklerini de pekiştiriyorlar. Çin ticaret yollarını serbestçe kullanabilmek için deniz yollarına hakim olmaya çalışıyor. ABD ile Çin arasında AsyaPasifik’teki bu yoğun mücadelenin bir ayağı da bu. Türkiye ise limanlarını yabancılara satıyor”

‘AYNI FİRMALARA SATIŞA DEVAM’

“Limanlar, ileride kime ait olacağını bilemediğimiz birtakım yandaş şirketlere ve AKP’nin ilişkilerinin kuvvetli olduğu ülkelere verildi. Bu limanların arasında kiralama süresi en erken bitenin 2027’de sözleşmesi bitiyor. 2023 yılında bir seçim var. Bugünden canhıraş bir şekilde, ihalesiz, rekabet şartlarından tamamen uzak yine aynı firmalara verilme niyetini anlamak mümkün değil.”

‘BU BİR MİLLİ GÜVENLİK SORUNU’
“Giderayak bu limanları kendileriyle bağlantılı ülkelerin kullanabilmesi için bu süreleri 2049 yılına kadar uzattılar. Türkiye bir konvansiyonel veya ticaret savaşa girse bizim ilk ihtiyacımız olan stratejik lokasyonlar bu limanlarımız. Bu büyük bir güvenlik sorunudur. Böyle bir sorumsuzluğa imza attıkları için kendilerini kınıyorum” diye konuştu.

Kaynak: Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ