CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hocalı Katliamı'nın 28. yıl dönümüyle ilgili verdiği anma mesajında katliamda hayatını kaybedenleri rahmetle andığını belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hocalı Katliamı'nın 28. yıl dönümü nedeniyle bir anma mesajı yayınladı.Twitter hesabından bir paylaşım yapan Kılıçdaroğlu'nun mesajı şöyle:

‘HOCALI KATLİAMI BÜYÜK ACI’
"İnsanlık tarihinin, 1992’de yaşanan Hocalı Katliamı gibi acılara bir daha tanık olmamasını temenni ediyor, yaşanan bu acı olayda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyorum. Dost Azerbaycan halkının her zaman yanında olduğumuzu vurgularken, bölgemizde iyi komşuluk ilişkileri ve barışa olan ihtiyacımızın altını bir kez daha çiziyorum."

İYİ PARTİ: ‘BU KATLİAM İNSANLIK TARİHİNİN KARA LEKESİ’
İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, Hocalı katliamının 28. yıl dönümünde hayatını kaybeden Azerbaycan Türklerini andı.İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Çelik, Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında Ermeni kuvvetlerinin gerçekleştirdiği katliamda hayatını kaybeden Azerbaycan Türklerini andı.

‘RUHLARI ŞAD OLSUN’
Çelik, Twitter hesabından yayınladığı mesajında, "28 yıl önce Ermeni kuvvetleri tarafından Azerbaycan Hocalı'da yapılan soykırım insanlık tarihinin kara lekesidir. #HocalıKatliamı'nda şehit olan soydaşlarımızı rahmetle yad ediyorum. Ruhları şad olsun." dedi.

HOCALI’DA NE OLDU?

İnsanlık dramı olarak görülen Hocalı katiamının gerçekleşmesinin üzerinden 28 yıl geçti. Hocalı Katliamı, Karabağ Savaşı sırasında 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında yaşanan ve Azeri sivillerin Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu şekilde öldürülmesi olayıdır. Ermeni güçlerinin 1991’in sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahipti. 2 bin 605 ailenin, 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasaba olan Hocalı’da Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermeniler daha sonra Hocalı’yı hedef aldı.

ERMENİLERDEN TOPLU KATLİAM

“Memorial” İnsan Hakları Savunma Merkezi, İnsan Hakları İzleme Örgütü, The New York Times gazetesi ve Time dergisine göre katliam, Ermenistan'ın ve 366. Motorize Piyade Alayı'nın desteğindeki Ermeni güçleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, Karabağ Savaşında Ermeni kuvvetlere komutanlık yapmış bugünkü Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Markar Melkonyan'ın aktardığına göre kardeşi Monte Melkonyan, katliamın Ermeni güçler tarafından yapılan bir intikam olduğunu açıklamıştır.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Hocalı Katliamı'nı Dağlık Karabağ'ın işgalinden bu yana gerçekleşen en kapsamlı sivil katliamı olarak nitelendirmiştir. Azerbaycan Cumhuriyeti'nin resmî açıklamasına göre saldırıda 106'sı kadın, 83'ü çocuk olmak üzere toplam 613 Azerbaycanlı hayatını kaybetmiştir.

Kaynak: Yeniçağ/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ