Politika
12 Ekim 2018 ( 10925 görüntülenme )

Erdoğdu çok kızdı!.. 'ANKARA SALLANIYOR'

CHP’li Aykut Erdoğdu, ABD’li rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılmasına ilişkin sosyal medya hesabı Twitter üzerinden açıklama yaptı. İşte Erdoğdu’nun paylaşımı;

‘BEN YILLARDIR UĞRAŞIYORUM AMA...’

“Yıllardır yolsuzlukları yargıya taşımak için uğraşıyorum… Başaramadım… Adalete güvenerek hata etmişim… Merkel veya Trump yargıdan “şak” diye karar çıkarıyor… Yere batsın “yerliliğiniz” yere batsın “milliliğiniz.”

'ABD’DEN PEŞ PEŞE MESAJ'


Papaz Brunson'un serbest bırakılmasıyla ilgili açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, "Başkanımız Trump'ın kararlı duruşu sayesinde Pastor Brunson serbest bırakıldı" ifadelerini kullandı.

‘TRUMP’UN GÖSTERİĞİ LİDERLİK SAYESİNDE’

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, rahip Brunson'ın serbest bırakılmasından sonra attığı tweet mesajında Trump'a teşekkür etti. Pence, "Rahip Andrew Brunson evine dönüyor! ABD Başkanı Trump'ın gösterdiği güçlü liderlik ve milyonlarca Amerikalı'nın duaları sayesinde, bu masum dini bütün insan kısa zaman sonra evinde olacak!" paylaşımında bulundu.

'TRUMP'DAN JET PAYLAŞIM'

ABD ile Türkiye arasında kriz çıkaran ABD'li pastör Andrew Brunson'ın 2 yıllık tutukluluğunu sona erdiren yargı kararını ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan değerlendirdi. Trump rahip Brunson'ın serbest bırakılma kararı açıklandıktan dakikalar sonra Twitter'dan bir mesaj paylaştı.

TRUMP: ‘RAHİP İÇİN ÇOK ÇALIŞTIK’

Trump, “Pastor Brunson için çok çalıştık” (Working very hard on Pastor Brunson!) dedi. Evanjelist pastör serbest bırakılana dek Türkiye'ye yaptırım uygulamaya başlamış olan Trump, "Pastör Brunson'la ilgili çok çalıştık" mesajını paylaştı. Ardından "Düşüncelerim ve dualarım Pastör Brunson ile birlikte, tez zamanda sağ salim eve dönmesini umuyoruz" diye ekledi.

Ekim 2016'da terör suçlamalarıyla yakalanan Brunson'ın serbest bırakılması için Trump yönetimi her türlü araca başvurarak seferber olmuştu.

DURUŞMADA NE OLDU?

ABD’nin yanı sıra para piyasalarının da yakından takip ettiği, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bügün görülen ABD’li Rahip Andrew Brunson davasında savcı adli kontrolün kaldırılmasını istedi. Savcı mütalaasında ayrıca Brunson’ın “örgüte üye olmak suçundan” 10 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etmişti.

'DAVA SON ANDA NASIL DEĞİŞTİ'

İzmir'de devam eden Rahip Brunson davası duruşmasında dikkat çekici bir gelişmesi yaşandı. İddianameyi hazırlayan savcının tanıkları ifadelerini değiştirdi.

‘RAHİP’İ TANIMIYORUM’

Duruşmada ilk olarak ifade veren engelli paralimpik milli tenisçi Büşra Fatma Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson´un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, “Andrew Craig Brunson´u tanımıyorum. Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum” dedi.

‘BENİM BİLGİM YOK’

Mahkeme başkanının menajerinin doktor olan eşinin Suriye ve Güneydoğu´dan gelen yaralı PKK´lıları tedavi ettiği iddiası hakkında bir bilgisinin olup olmadığını sorduğu Ün, “Bu konuda bilgim yok ama kendisinin özel bir hastanede doktorluk yaptığını biliyorum” dedi.

Tanık Ün´den sonra söz alan Andrew Craig Brunson, “Benim PKK´lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Söz konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK´lılarla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değildir” diye konuştu.

MAHKEME KARARINI AÇIKLADI

İzmir’de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, İzmir 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edildi. Hakkındaki ev hapsi kararı da kaldırıldı.

Kaynak: Sözcü/ Yeniçağ

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ