Geçen yıl bankacılık sektörü net kârı 2017'ye kıyasla yüzde 10 artışla 53.52 milyar TL oldu.

NET KAR: 53.5 MİLYAR TL

Bankacılık sektörünün 2018 net kârı bir önceki yıla göre yüzde 10 artışla 53.52 milyar lira olurken, takipteki kredi rasyosu ise yaklaşık 1 puan artışla yüzde 3.87'ye çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) verilerine göre sektörün kredileri yüzde 14 artışla 2.4 trilyon lira olurken, mevduatları yüzde 19 artışla 2.04 trilyon liraya yükseldi.

Sektörün aktif büyüklüğü de 3.9 trilyon liraya ulaştı. Bankacılık sektörünün sermaye yeterlilik rasyosu ise geçen seneye göre değişmeyerek yüzde 17'de gerçekleşti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

2017 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasında iş adamlarıyla yaptığı toplantıda ‘bankalar vatandaşı soyup soğana çeviriyor’ demiş ve şu çarpıcı ifadeleri kullanmıştı;

‘VATANDAŞIN PARASIYLA VATANDAŞI SOYUP SOĞANA ÇEVİRİYORLAR’

“Tabi piyasaya asıl finans desteği sağlaması gereken kurumlar kimler, bankalar ama bankalar rahat durmuyor. Niye? Bakıyorsunuz hala biz 'Faizler düşmesi lazım.' diyoruz, bankalar ise vatandaşın oraya yatırdığı paraları kendisi için adeta bir soyup soğana çevirme aracı olarak kullanıyor. Kendi parası değil, vatandaşın oraya emanet ettiği para ve o bunu kalkıyor kendisi acımasızca yüksek faizle kendisine bir rant aracı haline çeviriyor…”

‘BANKALAR KARINI KATLIYOR, BU BİR FELAKET YA’

"Üstelik bu yıl bankaların kar oranlarını neredeyse ikiye katladıkları görülüyor, bu bir felaket ve bu para bunların cebinden çıkmıyor, kendi öz sermayeleri değil. Biz kimseden zararına bir iş yapmasını istemiyoruz ancak bankalardan kredi şartlarını ve faiz oranlarını makul seviyelerde tutarak ülkemizin gelişmesine, kalkınmasına katkı sağlamalarını beklemek de hakkımızdır diye düşünüyorum”.

Kaynak: dünya/ bloomberght

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ