4606 görüntülenme 18 Kasım 2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, "Herkes vaktinde emekli olmalı" sözlerine Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak'tan geldi.

ERDOĞAN: ‘SEÇİM KAYBETSEK DE EYT’TE YOKUM’ DEMİŞTİ

Geçtiğimiz gün katıldığı bir programda EYT'lilere ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ Tutturmuşlar EYT. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman olsun. İskandinav ülkelerinin hepsi erken emeklilik sistemiyle battı. Herkes vaktinde emekli olmalı" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'a yanıt Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT-SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak'tan geldi. Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Özüpak, şu ifadeleri kullandı:

"EYT; KAZANILMIŞ ANAYASAL HAKTIR..
ANAYASAL hakkımızın iadesini istiyoruz. Söylemler bizi davamızdan vazgeçiremez. Vazgeçmeyeceğiz.... #SonSözüEytSöyleyecek"

Erdoğan'ın BATTI Dediği Ülkeler... 'DOLAR ZENGİNİ ÇIKTI'

Öte yanda, Erdoğan’ın, Sosyal Güvenlik Kurumu Topkapı kampüsünde düzenlenen toplu açılış töreninde “Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik… İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı” açıklaması üzerine gözler İskandinav ülkelerine çevrildi. İşte Erdoğan’ın ‘battı’ dediği İskandinav ülkeleri...

KİŞİ BAŞINA MİLLİ GELİRİ 50 BİN DOLARDAN AŞAĞI ÜLKE YOK

İskandinavya, Kuzey Avrupa'daki ülkelerin oluşturduğu bir coğrafya. Danimarka, İsveç ve Norveç İskandinav ülkeleridir. Bu ülkeler ile beraber Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları, Aland Adaları ve Grönland Nordik ülkeleri oluştururlar. Ekonomik gösterge açısından dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olan İskandinav ülkelerinde kişi başına düşen milli gelir ve sıralamaları şu şekilde:

Norveç 7.sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 72,566 dolar
Danimarka 14.sırada: Kişi başına düşen milli geliri: 55,230 dolar
İsveç 16.sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 52,147 dolar

Türkiye ise 10,153 dolarla, kişi başına düşen milli gelir sıralamasında 76. sırada yer alıyor.

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ