Önceki n gece yarısı ajanslara son dakika haberi olarak düşen sokağa çıkma kısıtlaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla iptal edildi. Erdoğan, gece yarısı yayımlanan son dakika genelgesiyle getirilen sokağa çıkma yasağının iptal edildiğini paylaştığı tweet mesajlarıyla duyurdu.

ERDOĞAN ‘GÖNLÜM RAZI OLMADI’
Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Cumhurbaşkanı olarak 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. 2,5 ay aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı" ifadesini kullandı.

ERDOĞANSOYLU ARADA NE OLUYOR
Haberler işte böyle… Geçtiğimiz Nisan ayında yaşanan sokağa çıkma kargaşası istifa getirmişti. Ancak bu kez tam aksi oldu Cumhurbaşkanı Erdoğan, İçişleri Bakanlığı genelgesini tweet mesajıyla hükümsüz hale getirdi. ‘Ne var bunda canım’ diyenler olabilir ama çok şey var bunda. Her şeyden önce Bakan Soylu bu sokağa çıkma yasağını kendi başına mı ilan etti, bu bir. Diyelim kendi başına yapmış olsun, Erdoğan devreye girip genelgeyi geri aldıramaz mıydı, bu iki. Diyelim o da olmadı bu da olmadı, Erdoğan tweet mesajıyla alelacele yasağı kaldırmak yerine bir Cumhurbaşkanlığı Kararı yayınlayarak ve gerekçelerini de açıklayarak bu işi devletin resmi yönetimine uygun olarak yapamaz mıydı, bu da üç.

BU TAVIRLAR ALIŞAGELDİK DEĞİL
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakan Soylu’nun genelgesini bir tweet’le iptal etmekle Soylu’ya çok ağır bir mesaj göndermiş oldu. Soylu da mesajı almış olmalı ki, genelgeyi bakanlık web sitesinden kaldırdı, kendi şahsi twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararını retweet ederek yasağın kaldırılmış olduğunu duyurdu. Süleyman Soylu sonrasında da  hiç açıklama yapmadı.

DEVAMI GELECEK
Peki bu iş burada bitti mi? Hayır. Bitmedi çünkü AKP 2023 seçim stratejisini belirleme aşamasında. Şamil Tayyar ile Orhan Miroğlu’nun medya tanıtım grubuna alınması, İstanbul’da çok sayıda askerin gözaltına alınmasıyla başlayan yeni dalga, HDP’den iki CHP’den bir vekilin Meclis’te düşürülmesi, yeni partilerle ilgili olarak Bahçeli’nin yeni düzenlemelerinin yapılmasını istemesi AKP’nin yeni seçim stratejisinin temel taşları gibi görünüyor. Bu strateji içerisinde HDP seçmenine sıcak bir mesaj verebilmek adına olası bir kabine değişikliğiyle Süleyman Soylu’nun İçişleri Bakanlığından alınması şaşırtıcı olmamalı.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ