ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Kasım'da ABD'yi ziyaret edeceğini ve konuğu olacağını açıkladı. Trump, ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bizim insanlarımıza zarar vermemesini söyledim. Eğer bizim halkımızdan birine zarar gelirse, başı büyük derde girer."

‘HALKIMIZDAN BİRİNE ZARAR GELİRSE ERDOĞAN’IN BAŞI BÜYÜK DERDE GİRER’

"O bölgede sadece 50 elemanımız var, küçük bir birim. Bu 50 kişinin zarar görmesini, ölmesini, insanlarımıza kötü bir şey olmasını istemiyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bizim insanlarımıza zarar vermemesini söyledim. Eğer bizim halkımızdan birine zarar gelirse, başı büyük derde girer."

'KÜRTLERİ TERK ETMEDİK, ONLAR ÖZEL BİR HALK VE MÜTHİŞ SAVAŞÇILAR'


Trump, Suriye'den ayrılma sürecinde olabileceklerini ancak hiçbir şekilde Kürtleri terk etmediklerini söyledi. Trump, Kürtler için, "Özel bir halk, müthiş savaşçılar" dedi. "Aynı şekilde NATO ve ticaret ortağı Türkiye ile ilişkimiz çok iyi" diyen Trump, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

‘SAVAŞ BAŞLATILIRSA, EKONOMİSİNİ YIKILIR’

"Türkiye'nin büyük bir baskı altında olduğunu ve yıllardır PKK ile savaştığını" söyleyen Trump, "Türkiye'ye, bizim insani olarak değerlendirdiğimiz şeylerin dışına çıkarlarsa fazlasıyla zarar görmüş bir ekonominin gazabına uğrayacaklarını söyledim. Bunu bir kere Pastör Brunson'da yaptım. Brunson'ı vermiyorlardı, sonra hızla verdiler. Türk Lirası rekor derecede değer kaybetti" dedi.

’50 ASKERİMİZİ ÇEKTİK’
"Türkiye'de büyük bir Kürt nüfus var. Türkiye, Suriye'nin bu bölgesinde sadece 50 askerimiz varken ve onlar da çekilirken, başlatacağı herhangi bir gönüllü ya da gereksiz savaşın ekonomisini ve çok kırılgan para birimi Türk Lirası'nı perişan edeceğinin farkında. Kürtlere mali yardım ve silah yardımı yapıyoruz!

Trump, Suriye'de ABD askerinin çekildiği bölgenin "çok küçük bir bölge" olduğunu ve sadece 50 askerin çekileceğini açıkladı:

‘DAVET ETTİM GELİYOR’

"Birçok kişi Türkiye'nin ABD için büyük bir ticaret ortağı olduğunu kolaylıkla unutuyor. Aslında F-35 savaş uçaklarımızın gövdesini onlar üretiyor. Ayrıca Türkiye birlikte iş yapmak için iyi bir muhatap, İdlib'te birçok kişinin hayatını kurtarmama ve benim ricam üzerine, daha uzun yıllar cezası olan Papaz Brunson'ı sağlıklı bir şekilde geri döndürmeme yardımcı oldular. Ayrıca şunu da hatırlayın; Türkiye NATO'nun iyi konumdaki önemli üyelerinden biri. 13 Kasım'da benim davetlim olarak ABD'ye geliyor."

’60-70 BİN IŞİDLİ VAR, BİZ NE YAPACAĞIZ ONLARI’

"IŞİD'in yüzde 97'sinin yenildiğini öğrendiğimde, 'Bırakalım kalanıyla diğer ülkeler mücadele etsin' dedim ama ülkemizdeki birçok kişinin öfkesiyle karşılaştım. Generallerimizle buluştuk, bunun hemen yapılabileceğini söylediler ve hızla yaptılar. Avrupa ülkelerine IŞİD'lileri almalarını söyledim. Aileleri, eşleri de dahil olmak üzere 60 bin hatta belki 70 bin IŞİD'li var. Bu 60 - 70 bin kişiyle ne yapacağız? diye sordum. Bunları serbest bırakamayız, geldikleri ülkelere, Almanya'ya, Fransa'ya geri gönderelim dedim ama istemediler. ABD'nin aptal olmasına alışmışlar. Burada milyarlarca dolardan bahsediyoruz. Onlara 30 gün daha verdim geri almaları için ama 'Hayır' demeye devam ettiler.

‘ERDOĞAN’A BU SENİN SORUMLULUĞUN OLACAK DEDİM’

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ