Venezüella lideri Nicolas Maduro, ülkesinin ABD ile diplomatik ve politik ilişkilerini sonlandırdığını açıkladı. Halka seslenen Maduro, ABD ile diplomatik ilişkileri bitirme kararı verdiklerini açıkladı ve Venezüella'daki ABD'li diplomatlara ülkeyi terk etmeleri için 72 saat verdiğini duyurdu

ERDOĞAN: ‘DİK DUR YANINDAYIZ’

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Venezüella'da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun kendisini "geçici devlet başkanı" ilan etmesine ilişkin paylaşımda bulundu. Kalın, "Cumhurbaşkanımız, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu arayarak 'Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız' dedi." ifadesini kullandı. Kalın, paylaşımda şunları kaydetti:

‘MADURO KARDEŞİM’

"Cumhurbaşkanımız, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro'yu arayarak Türkiye'nin desteğini ifade etti ve 'Maduro kardeşim! Dik dur, yanındayız' dedi. Türkiye, Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde bütün darbe girişimlerine karşı ilkeli duruşunu koruyacaktır."

Kalın, mesajının sonunda '#WeAreMADURO' etiketine de yer verdi. Başkanlık Sarayı önünde toplanan destekçilerine hitaben konuşma yapan Maduro da, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini arayıp destek mesajı ilettiğini söyledi ve Türkiye'ye de selam gönderdi.

Konuşmasında Maduro ayrıca, Venezüella ordusundan birliği ve disiplini sürdürmesini isteyerek, orduya 'bağlılık, sadakat ve birlik' göstermeleri çağrısında bulundu.

MUHALİFLER GEÇİCİ YÖNETİM İLAN ETTİ

Salı günü akşam saatlerinde Venezuela'da en az 60 mahallede düzenlenen eylemlerin ardından muhalefet sosyalist lider Maduro'nun devrilmesi amacıyla kitlesel bir yürüyüş düzenlendi. Protestolar 1958 yılında askeri rejimin düşmesinin 61. yılına denk geldi.

Venezuela Ulusal Meclisi Başkanı Juan Guaido protestoları “Halkla tarihi randevu” olarak nitelemişti. Juan Guaido, yemin ederek ülkede yeni seçim yapılana kadar kendisini Venezuela’nın geçici cumhurbaşkanı ilan etti.

ABD MUHALİFLERİ RESMİ YÖNETİM OLARAK TANIDI

Trump yönetimi de Venezuela muhalefet liderini geçici cumhurbaşkanı olarak tanıdığını açıkladı. Diğer ülkelere de Guaido’yu geçici cumhurbaşkanı olarak tanımaları çağrısında bulundu. ABD Başkanı yazılı açıklamada “Venezuela halkının güvenliğine yönelik herhangi bir tehditten doğrudan gayrimeşru Maduro rejimini sorumlu tutmaya devam edeceklerini” belirtti.

ABD'nin tanıma açıklamasının ardından Kanada, Şili, Peru, Brezilya, Guatemela, Kolombiya ve Paraguay gibi ülkeler de Guaido hükümetini tanıyacaklarını açıkladı.

Kaynak: Sputnik news/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ