2603 görüntülenme 05 Mart 2019
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sancaktepe'de Kürt seçmenlere seslenirken kullandığı "Bak size 'kardeşlerim' diyorum" vurgusu dikkat çekti. 

Ardından  Erdoğan HDP'yi hedef alarak ‘Kürdistan’ı çok seviyorsan defol git’ dedi. Bu arada Diyarbakır’da Erdoğan’ın Mesuat Barzani’yi karşılaması ve ‘Kürdistan lideri hoş geldiniz’ demesi akla geldi.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da ilk durağı Sancaktepe oldu. Erdoğan'a burada AKP Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AKP Büyükçekmece Belediye Başkan adayı Mevlüt Uysal da eşlik etti.

ERDOĞAN. ‘BAK BEN SİZE KARDEŞLERİM DİYORUM’

Erdoğan konuşmasına ara verip yine HDP'li yöneticilerin konuşmalarını dinleterek, "Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge mi var?" diye sordu. Erdoğan Kürt seçmenlere de seslenerek şu ifadeleri kullandı:

‘KÜRDİSTAN’I ÇOK SEVİYORSAN, DEFOL GİT KUZEY IRAK’A, KÜRDİSTAN ORADA’

“Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Marmara Bölgesi, Karadeniz, Akdeniz, Ege, Orta Anadolu Bölgesi var. 780 bin kilometrekareyle Türkiye var. Bu adam o partide eş başkan. Sen Kürdistan'ı çok seviyorsan Kürdistan Kuzey Irak'ta haydi defol oraya git.”

‘BAK SİZE BEN KÜRT KARDEŞLERİM DİYORUM’

“Şimdi ben Sancaktepe'de tüm Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Gelin bu oyunu bozalım. Bak ben size kardeşlerim diyorum. Çünkü hepsi benim kardeşim. Bakın ben size kardeşim diyorum, çünkü Türk de Kürt de, Lazı, Boşnak'ı, Roman'ı benim kardeşim. Biz yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Bizim farkımız bu. Gelin bu teröristlerle beraber olmayın.” Diye konuştu.

ERDOĞAN ‘İLLA Kİ KÜRDİSTAN DEMEYE GEREK YOK, BÖLGELERLE BU İŞİ HALLEDİRİZ’ DEMİŞTİ


AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2004 yılında katıldığı TEKE TEKE programında eyalet sistemini desteklediğine ilişkin konuşmaları yeniden gündeme geldi. Yine Erdoğan katıldığı bir televizyon programında ‘Osmanlı ‘Kürdistan, Lazistan’ demiş. Bizim ‘Kürdistan, Lazistan’ dememize gerek yok. Bizim nasıl coğrafi bölgelerimiz var. Bu bölgeler sistemi içerisinde olayı değerlendirebiliriz’ eyalet sisteminin işaretlerini de veriyor.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VE EYALET


Bütün bunları ‘bugün’ün değil, iki kez yapması tasarlanan ‘başkanlık dönemi’nin sonunun ‘gündemi’nde olduğunu ise ‘’Seçilmiş vali’’ düşünüp düşünmeyeceği sorusuna verdiği cevapta şöyle ifade ediyor:

‘BİZİM KÜRDİSTAN DEMEMİZE GEREK YOK, BÖLGE SİSTEMİYLE İŞİ HALLEDEBİLİRİZ’

‘’Bunlar 2023’ün konusu. Öyle bir sistemin içerisinde belediyeyi kabul ediyorsun da seçilmiş valiyi niye kabul etmiyorsun… Osmanlı ‘Kürdistan, Lazistan’ demiş. Bizim ‘Kürdistan, Lazistan’ dememize gerek yok. Bizim nasıl coğrafi bölgelerimiz var. Bu bölgeler sistemi içerisinde olayı değerlendirebiliriz. Öyle de yapılabilir. Şu anda Almanya’daki sisteme baktığımız zaman, coğrafi bölge olarak eyaletin adını koyuyor. Amerika’ya bakıyoruz, coğrafi. ‘Teksas eyaleti’ diyor, ‘Florida eyaleti’ diyor. Bu şekilde ortaya koyuyor.’’

ERDOĞAN: ‘EYALET SİSTEMİ DAHA DA GÜÇLENDİRİR’

Erdoğan ‘eyalet sistemi’ ile de ‘üniter yapı’nın korunabileceğine vurgu yaparak, ‘‘Güçlü bir Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır.’ Üniter yapı noktasındaki yaklaşım tarzı aslında bununla alakalı bir şey değil. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebilirsiniz. Tamamıyla bunu atıp götürme diye bir şey yok. ‘Federal yapı’ diyoruz. Federal yapı nedir? Orada geliyor toplanıyor zaten’’ diyor.

ERDOĞAN BARZANİ’YE ‘KÜRDİSTAN LİDERİ HOŞ GELDİNİZ’ DEMİŞTİ

2013 yılında iki günlük ziyaret için Diyarbakır'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitap etti. Birçok ilkin yaşandığı günde en dikkat çekici olanı ise Başbakan'ın konuşmasında 'Kürdistan' demesi oldu. İşte Erdoğan’ın o açıklamaları;

‘ERBİL DE BİZİM DİYARBAKIR DA BİZİM, KÜRDİSTAN LİDERİ HOŞGELDİNİZ’

“Bugün de Molla Mustafa’nın oğlu değerli dostum Mesud Barzani’yi Diyarbakır’da misafir ediyorum. Babanız, amcalarınız gibi kardeşlerinizin toprağına ve onların ülkesine Türkiye Cumhuriyeti’ne, Diyarbakır şehrimize hoş geldiniz. Sizi, şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum.

 Diyarbakırlı büyük şair ve mütefekkir Sezai Karakoç diyor ki, Diyarbakır sadece Türklerin, Kürtlerin ve Arapların değildir. Tıpkı Erbil gibi Diyarbakır hepimizindir. Biz Erbil’de kendi şehrimizde hissettik. Sizde kendinizi evinizde hissedin diyorum” diye konuşmuştu.

Kaynak: ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ