Güvenlik
04 Kasım 2018 ( 17980 görüntülenme )

Erdoğan 'İZİN VERMEYİZ' dedi... 'YUNAN GEMİSİ KUŞADASI'NDA'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a karasularıyla ilgili söylediği sert sözlerden kısa bir süre sonra Yunan gemisi Türk karasularına girdi. Askeri araştırma gemisinin Türk karasularına girdiği anın koordinatları radarla da tespit edildi.

ERDOĞAN ‘İZİN VERMEYECEĞİZ’ DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz ve Ege’deki karasularıyla ilgili “Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz” dedi. Bu açıklamadan kısa süre sonraysa Yunanistan’a ait askeri bir araştırma gemisi, Kuşadası Körfezi’nde görüntülendi.

Gemi, Yunanistan’ın kara sularını 12 mile çıkarma planlarının ardından Türkiye ile Yunanistan’ın denizden en yakın sınır noktalarından birinin bulunduğu Kuşadası Körfezi’nde görüldü.

RADARLA TESPİT EDİLDİ

Yunanistan’ın Sisam Adası’ndan hareket eden Yunan askeri araştırma gemisi önce uluslararası sularda bir süre seyretti. Daha sonra da sonra Kuşadası’nın Kadınlar Denizi açıklarında Türk karasularına da girerek seyrine devam etti. Yunan askeri araştırma gemisinin Türk karasularına girdiği anın koordinatları radarla tespit edildi. Bölgeye Türk Sahil Güvenlik ekiplerinin hareket etmesi üzerine Yunan askeri araştırma gemisi Türk karasularından çıkarak tekrar uluslararası karasulara girdi.

POLEMİKLERİN ARDINDAN ADAYA KONUŞLANDI

Yapılan araştırmada söz konusu Yunan askeri araştırma gemisinin 12 mil ile ilgili polemiklerin ardından Sisam Adası’nda konuşlandırıldığı ve o günden beri bölgede araştırmalar yaptığı öğrenildi.

Kaynak: İHA/ Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ