Genel
19 Kasım 2019 ( 1075 görüntülenme )

'Milyonlarca İnsan Neden İşsiz'... 'ERDOĞAN AÇIKLADI'

Cumhurbaşkanı ve AKP'li lideri Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında işsizlik sorununa değindi. Erdoğan "Şimdi eğitim düzeyinin yükselmesinin de etkisiyle işsizlik rakamlarımız nispeten yüksek çıkıyor. Mesele iş gücüne katılım oranının eskisine göre çok daha fazla yükselmiş olmasıdır." dedi.Erdoğan özetle şunları söyledi:


'ESKİDEN AİLE ŞİRKETLERİ VARDI,ÇALIŞIYORDU'


* İssizlik oranımız yüzde 14 gibi yüksek bir seviyededir. Eskiden ülkemizde çalışma çağına gelen nüfusun bir kısmı iş aramadığı veya aile şirketlerinde çalıştığı için istihdam istatistiklerine girmiyordu. Şimdi eğitim düzeyinin de yükselmiş olmasının da etkisiyle çalışma çağına gelen hemen her kadın ve erkek vatandaşımız iş arıyor."

'İŞ GÜCÜNE KATILIM FAZLA OLDUĞU İÇİN İŞSİZLİK YÜKSELİYOR'

* (İşsizlikte artışın) Sebebi bizim istihdam oluşturamamamız değil. Mesele iş gücüne katılım oranının eskisine göre fevkalede yükselmiş olmasıdır."

'İŞ GÜCÜNE KATILIM ARTIYOR AMA ÇALIŞAN SAYISI DA AZALIYOR'

TÜİK rakamlarına göre 2017 yılının Ağustos döneminde 28 milyon 828 bin kişi çalışırken 2019 yılının Ağustos döneminde çalışan kişi sayısı 28 milyon 529 bine indi. Yani çalışan sayısı 299 bin kişi azaldı. Cumhurbaşkanı'nın söylediği gibi işgücüne katılım oranı geçen yıla göre bu yıl azalmasına rağmen son yıllarda artıyor fakat mevcut çalışan sayısı da azalıyor.

Kaynak: sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ