Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Türkiye'deki temaslarına önceki gün İstanbul'da devam etti. Programına Ayasofya Müzesi'nde başlayan Çipras, daha sonra Heybeliada'ya geçerek buradaki ruhban okulunu ziyaret etti.

Saat 12.00 sularında Heybeliada Ruhban Okulu'na Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'la birlikte gelen Çipras'ı Fener Rum Patriği Bartholomeos ve Heybeliada Ruhban Okulu Başrahibi Prof. Dr. Elpidophoros Lambriniadis karşıladı.

RUHBAN OKULU, MANASTIR, AYİN, PATRİK…

Yerli ve yabancı basın kuruluşlarının yoğun ilgi gösterdiği program kapsamında, okul içerisinde bulunan Aya Triada Manastırı'ndaki ayine katılan Yunan Başbakan, daha sonra İbrahim Kalın'la birlikte okul arazisinde incelemelerde bulundu. Aya Triada Manastırı'nın kuruluş yıldönümü olan 6 Şubat'a denk gelen ziyaret nedeniyle Aleksis Çipras, İbrahim Kalın ve Patrik Bartholomeos birlikte okulun bahçesine fidan dikti.

ÇİPRAS: ‘ERDOĞAN’LA BİRLİKTE GEZECEĞİZ’

Okulun manzarasını da inceleyen Çipras, eskiden sınıf olarak kullanılan bölümleri ve zengin kitap varlığıyla bilinen kütüphaneyi de gezdi. Çipras ziyaret sonrası yaptığı açıklamada, "Umuyorum bir sonraki ziyaretimde bu kapıdan Sayın Erdoğan ile birlikte gireceğiz" dedi.

ÜMİT YALIM İŞİN PEŞİNİ BIRAKMIYOR

Haber böyle… Bu ziyaret ajanslarda hak ettiği yeri bulmadı, kamuoyu yeterince bilgilendirilmesi ve ‘Türk adaları Yunan işgalindeyken bu da neyin nesi’ diye kimse sormadı, bir tek Ümit Yalım hariç… Yunan Başbakanı Çipras’ın ziyaret sürecinde, Ümit Yalım Çipras’ın peşini bırakmadı ve onu Heybeliada’da yakaladı. Gerisi Yeniçağ yazarı Ahmet Takan size anlatsın, işte yaşananlar;

‘KAPALI RUHBAN OKULU BAHÇESİNE FİDAN DİKMEK DE NEYİN NESİ’

“İlgi iltifat 1 milyondu!.. Krallar gibi karşılanıp ağırlandı. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Heybeliada'da 48 yıldır kapalı olan Ruhban Okulu'nu ziyaret eden ilk Yunan Başbakan olarak tarihe geçti. Çipras'ın yanında Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın ile Türk düşmanı Papaz Bartholomeos da vardı. Birlikte okul bahçesine fidan diktiler!.. Neyi yeşerteceklerse?..”

‘KÜSTAHÇA TÜRKİYE’Yİ TEHDİT EDEN YUNAN BAŞBAKANI’NA TEK BİR SORU DAHİ SORMADILAR’

“Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın 5-6 Şubat'taki 2 günlük Türkiye ziyaretinin ilk gününde sarayda ortak basın toplantısı yapıldı. 18 ada ve 1 kayalığımızı işgal eden ve Türk toprakları üzerinde her fırsatta bizlere hakaretler eden meydan okuyan, küstahça tehditler savuran Yunanistan'ın Başbakanına soru soran çıkmadı. İşgal edilen 18 adamız ve 1 kayalığımız hiç gündeme getirilmedi.”

‘MEYDAN BU KADAR BOŞ MU’

“Çipras'ın ziyaretinden önce Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyetin saraya bilgilendirme için gittiğini ve "istikşafi görüşmeleri" bahane ederek o konuya hiç girilmemesini tavsiye ettiğini duymuştum. Kulaklarıma inanamamıştım!.. Meydan bu kadar mı boş? Vatan topraklarını savunacak, küstah Yunan'dan hesap soracak bu ülkede bir Allah'ın kulu yok mu?..”

‘VE ÜMİT YALIM DEVREDE’

“6 Şubat Çarşamba günü sabahın erken saatlerinde telefonum çaldı. Arayan Millî Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım'dı. Bana Çipras'ın Heybeliada'daki programlarının saatlerini sordu. Bildiğim kadarı ile söyledim. Yalım, "Heybeliada'ya gideceğim. Çipras ile görüşmeye çalışacağım" dedi.

Saray'daki basın toplantısında işgal edilen adalarımız konusunda soru sorulmamasına fena halde içerlemişti. Atladı vapura Heybeliada'ya gitti. Yoğun koruma duvarını aşarak Çipras'ın karşısına dikilip hesap sordu. Gerisini Ümit Yalım'ın anlatımından aktarayım;

YALIM: ‘BAY ÇİPRAS, İŞGAL ETTİĞİMİZ ADALARIMIZDAN NE ZAMAN ÇEKİLECEKSİNİZ’

"Çipras, 6 Şubat Çarşamba günü Heybeliada Ruhban Okulu'nu ziyaret etti. Ziyaret sonrası dönüşe geçen Çipras ile saat 16:15 sularında Heybeliada vapur iskelesinin ön tarafında, yoğun bir kalabalık içinde görüştüm. Yunan Başbakanı Çipras ile yaptığım yüz yüze görüşmede kendisine, 'Bay Çipras, size bir sorum var. Ege Denizi'nde işgal edilen Türk adalarını ne zaman boşaltacaksınız?' (Mr. Çipras, I have a question for you. When will you evacuate occupied Turkish Islands in the Aegean Sea) sorusunu yönelttim.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ