Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle finansman bonolarında gerçek kişiler için vergi kesintisi (stopaj) oranı yüzde 10’dan yüzde 15’e çıkardı. Aynı amaçla kambiyo işlemlerindeki Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı da binde 2’den yüzde 1’e artırıldı. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Döviz ve altın alımlarında alınan vergilerin 5 katına çıkarılmasına ekonomistlerden tepki geldi.

‘100 DOLAR ALIRKEN 1 DOLAR HAZİNEYE’
Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Yalçın Karatepe, alınan kararı "Sadece bayram sabahına uyanmadık. Döviz alımlarında 5 katına çıkarılan vergiye de uyandık. Binde 2 olan vergi %1’e yükseltildi. Artık 100 dolar kendiniz için alırken 1 dolar da devlete alacaksınız. Bayram sabahında bile “bugün ne yaptılar acaba” diyerek Resmî Gazete’ye bakmak zorunda bırakan yönetim modeli ile bu ülkenin gideceği yer bellidir" ifadelerini kullandı.

‘TL’YE YATIRIM YAPANLARA CEZA’

Ekonomi yazarı Uğur Gürses ise alınan kararı şöyle yorumladı: Döviz swapı peşinde koşan, son 10 yılın rekor döviz borçlanmasını yapan ekonomi yönetimi, vergi artışı ile vatandaşa ve şirketlere siz koşmayın diyor. TL’ye yatırım yapanları cezalandırıyor.

BÖYLE NEREYE GİDİYOR
Sözcü yazarı ekonomist Murat Muratoğlu da "Serbest piyasada rakamları ne kadar manipüle edersen et,ekonomi bitmişse BAYRAM SABAHI'na VERGİ ile uyanırsın! Bir bakmışsın 1000 dolar alırken 10 dolar da devlete almışsın! Hala ülkede "Sermaye kontrolü" uygulanmıyor diyenleri piste alalım." diye yazdı.

Kaynak: Yeniçağ/ Gunboyu

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ