ABD Savunma Bakanlığı Avrupa ve NATO Politikalarından Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Michael Ryan, yeni tip koronavirüs (Kovid19) salgını ile mücadele kapsamında ABD'ye gönderdiği tıbbi yardımlardan dolayı Türkiye'ye teşekkür etmişti.

ERDOĞAN’DAN MEKTUP: ‘EN KISA SÜREDE GÖRÜŞELİM’
Buna karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin ABD’ye gönderdiği tıbbi malzeme yardımıyla birlikte gönderdiği mektubunda, Başkan Donald Trump’a “Bu konudaki fikir ve önerilerimizi en kısa sürede karşılıklı olarak paylaşabilmeyi ümit ediyorum” sözleriyle Trump’la görüşme talebini ifade etti.

ABD: ‘YARDIMLAR İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ’
Pentagon’dan Ryan, "Türkiye'ye ABD'ye yaptığı yardım ve Kovid19 ile mücadelede NATO içerisinde gösterdiği örnek liderlikten dolayı müteşekkiriz." açıklamasında bulundu. Türk ve Amerikan yetkililerinin bir haftadır bu yardımı koordine ettiklerini belirten Ryan, "Türkiye'nin İtalya ve İspanya, İngiltere ve Balkanlar'a yaptığı yardım gibi ABD'ye yaptığı yardım da NATO koordinasyonu ile yapıldı." ifadesini kullandı.

ABD: ÖRNEK ÇALIŞMA
Türkiye'nin desteğinin, ülkelerin zor zamanlarda birlikte çalışmasına örnek teşkil ettiğini belirten Ryan, "Bu krizin üstesinden gelmeye çalıştığımız bir zamanda, Türkiye ABD'ye yardım ederken, ABD olarak biz de yapabildiğimiz ölçüde başka müttefiklere yardım etmeye çalışıyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Kovid19 salgınından en çok etkilenen ülke olan ABD'de 1 milyondan fazla kişiye Kovid19 teşhisi konulurken, 57 binden fazla kişi virüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

ERDOĞAN: ‘DEĞERLİ DOSTUM TRUMP'

Milli Savunma Bakanlığı’nın dün yaptığı açıklama itibariyle ABD’ye askeri kargo uçağıyla tıbbi malzeme yardımı yola çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı’ndan bugün yapılan bilgilendirmede, söz konusu malzemelerle birlikte Erdoğan’ın “Sayın başkan, Değerli dostum” hitabıyla Trump’a bir mektup da gönderdiği açıklandı.

‘BAŞARILI MÜCADELE’
Erdoğan, Trump’ın corona virüsü salgınıyla kararlı şekilde mücadele ettiğini ve ABD’de vaka sayılarında düşüş eğilimi sağlandığı görüşünü ifade ederek, iki ülke ilişkilerinde “güvenilir ve güçlü ortak” yaklaşımıyla şu düşüncelerini yazdı:

‘ABD’NİN GÜVENİLİ VE GÜÇLÜ ORTAĞIYIZ’
“Bu süreçte, gerek salgınla mücadelenin gerektirdiği temel ihtiyaçların karşılanmasında gerek normalleşme sürecinde, ülkemin, ABD’nin güvenilir ve güçlü bir ortağı olarak, her türlü dayanışmayı sergilemeye devam edeceğine emin olabilirsiniz. Nitekim, daha önce ihracatına izin verdiğimiz malzemelere ilaveten, bu defa da Hava Kuvvetlerimize ait bir uçakla, Amerikan halkının acil ihtiyaç duyduğu tıbbi malzemelerden oluşan bir yardımı bugün ABD’ye gönderiyoruz. Gönderdiğimiz bu mütevazi yardımın salgınla mücadelenize destek olmasını ve hastalığa yakalanan vatandaşlarınızın en kısa sürede sağlığına kavuşmasına katkı sağlamasını diliyorum.”

ERDOĞAN: ‘EN KISA SÜREDE GÖRÜŞELİM’
Erdoğan, salgın sonrasındaki uluslararası ekonomiyi de yeniden sağlığına kavuşturmak gerektiğini işaret ederek, “Küresel düzenin gerektirdiği reform ve düzenlemelerin hayata geçirilmesinde de yakın eşgüdüm ve ortaklık içinde hareket etmemizin son derece önemli ve yararlı olacağına inanıyorum. Bu konudaki fikir ve önerilerimizi en kısa sürede karşılıklı olarak paylaşabilmeyi ümit ediyorum” sözleriyle Trump’la görüşme talebini ifade etti.

Kaynak: VOA Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ