5259 görüntülenme04 Haziran 2020
TARİH: 2 MART 2019...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'ye tepki olarak "Bu bir beka meselesidir. Kimlere karşı hani bir tane mutabakat kurmuşlar ya kim var burada CHP var. Kim var burada bölücü terör örgütünün desteklediği parti var. Bizim ülkemizde Kürdistan diye bir bölge var mı? Neden beka meselesi dediğimiz anlıyor musunuz? İstiyorsan Kuzey Irak'ta Kürdistan var. Defol oraya git... ifadesini kullandı.

YIL 2013…
YER DİYARBAKIR…

İki günlük ziyaret için Diyarbakır'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan halka hitap etti. Birçok ilkin yaşandığı günde en dikkat çekici olanı ise Başbakan'ın konuşmasında 'Kürdistan' demesi oldu.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Mesud Barzani Diyarbakır’da aynı kürsüden çok önemli mesajlar verdi. Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve İbrahim Tatlıses’in gözyaşlarını tutamadığı konuşmasında Erdoğan özetle şunları söyledi:

‘MOLLA MUSTAFA BARZANİ’
“Sevgili kardeşlerim bundan 81 yıl önceydi 21 Haziran 1932. Hakkâri Şemdinli’den sınırdan çok önemli bir misafirlerimiz gelmişti. Toprakları uçaklarla bombalanmıştı, köyleri yakılıp yıkılmıştı. Buradaki kardeşleri onları muhabbetle kucakladılar.  Gelenlerden bir tanesi şunu söylüyordu: Biz Türkiye’de asılmayı, idam edilmeyi bekliyorduk. Ama biz Türkiye’ye seve seve geldik, çünkü ölsek de Türkiye’de ölmek istiyorduk. Türkiye’de beklediğimiz manzara olmadı. Çok iyi muamele gördük. Bunu söyleyen Molla Mustafa Barzani’ydi”. 

‘MÜSLÜMAN MİLLETİNDEKİ DÜRÜSTLÜK VE SADAKAT BARZANİ' de VAR’
“Merhum Kadı Muhammed’in dediği gibi, Allah’a, dine, İslam dininin önderine inanmış Müslüman milletinde nasıl ki dürüstlük ve sadakat varsa bütün bu özellikler Molla Mustafa Barzani’de de vardır. İşte o Barzani 81 yıl önce kardeşlerinin Türkiye’de misafiri oldu. Bugün de Molla Mustafa’nın oğlu değerli dostum Mesud Barzani’yi Diyarbakır’da misafir ediyorum. “

‘DİYARBAKIR TIPKI ERBİL GİBİ HEPİMİZİN’
“Babanız, amcalarınız gibi kardeşlerinizin toprağına ve onların ülkesine Türkiye Cumhuriyeti’ne, Diyarbakır şehrimize hoş geldiniz. Sizi, şahsınızda Kuzey Irak Kürdistan bölgesindeki değerli kardeşlerimizi muhabbetle selamlıyorum. Diyarbakırlı büyük şair ve mütefekkir Sezai Karakoç diyor ki, Diyarbakır sadece Türklerin, Kürtlerin ve Arapların değildir. Tıpkı Erbil gibi Diyarbakır hepimizindir. Biz Erbil’de kendi şehrimizde hissettik. Sizde kendinizi evinizde hissedin diyorum”.

‘HOŞ GELDİN ŞIVAN PERVER’
“Büyük bir kavuşmaya kucaklaşmaya şahit oluyoruz. Diyordu ki, ‘Ben seni özledim inan ki seni özledim. Baharın rengine sor, o ağacın çiçeklerine sor, barış güvercinlerine sor, arkadaşlık ve dostluğa sor, hapishane duvarlarına sor onlar sana doğruyu söylerler ben seni çok özledim inan ki seni özledim.’ Evet, tam 37 yıl süren bu anlamsız acı, bu kederli hüzne son veriyoruz. Nihayet hoş geldin Şivan Perver diyoruz.”

“AH KEŞKE AHMET KAYA DA OLAYDI’
“Ezelden kardeşiz, ebede kadar kardeşiz. Biz sadece yol arkadaşı değil, kader arkadaşıyız. Biz pazara kadar değil mezara kadar, mahşere kadar biriz, beraberiz. Ah keşke bugün biri daha aramızda olsaydı. Ben yandım siz yanmayın Allah aşkına diyordu. Şimdilik hoşçakalın gözüm diyordu. Ne var ki, vatana dosta, kardeşe hasret şekilde 13 yıl önce bugün bir 16 Kasım’da gurbette hayata veda etti. Ahmet Kaya’yı Diyarbakır’ın, Malatya’nın evladını sevgili dostum Ahmet Kaya’yı vefatının 13. sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum. Ahh diyorum o da burada olaydı.”

‘EN BÜYÜK AZAP ANADİLİNDE KONUŞAMAMAK’
“Ben Pınarhisar’a giderken o da uğurlamaya gelmişti. Öyle bir dostluk vardı. Yüz yıl önce bu topraklarda adeta cetvelle sınırlar çizildi ama bizim muhabbetimize sınırlar çizemezler. Bizim ortak tarihimize ve geleceğimize sınır çizemezler. Nasıl ki Türk’ü Kürt’ten ayıramazlarsa Kürt’ü de Türk’ten ayıramazlar. 
Bir annenin çocuğuyla anadilinde konuşamıyor olmasından büyük azap ne olabilir? Şivan Perver’in kasetlerinin nasıl gizli gizli dinlendiğini ben de bilirim. Faili meçhullerin, işkencelerin, sürgünlerin ne büyük acı olduğunu bilirim.” Dedi.

TARİH: 2 MART 2019...
ERDOĞAN: ‘KUZEY IRAK’TA KÜRDİSTAN VAR, DEFOL ORAYA GİT’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'ye tepki olarak "Bu bir beka meselesidir. Kimlere karşı hani bir tane mutabakat kurmuşlar ya kim var burada CHP var. Kim var burada bölücü terör örgütünün desteklediği parti var. Bizim ülkemizde Kürdistan diye bir bölge var mı? Neden beka meselesi dediğimiz anlıyor musunuz? İstiyorsan Kuzey Irak'ta Kürdistan var. Defol oraya git... ifadesini kullandı.

ŞİMDİ 4 HAZİRAN 2020
Cezaları onanan CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlulları ve Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in TBMM Genel Kurul'da milletvekillikleri düşürüldü. KCK Ana Davası'nda yargılanan HDP milletvekilleri Leyla Güven, Musa Farisoğulları’na verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından 24 Eylül 2019'da onanmıştı. CHP’li Berberoğlu ise MİT TIR'ları görüntülerini gazeteci Can Dündar’a ilettiği gerekçesiyle 5 yıl 10 ay hapis cezasını almış ve bu ceza da Yargıtay tarafından onanmıştı.

GÖRÜNDÜĞÜ GİBİ DEĞİL
Haber işte böyle. Şimdi Türkiye’de gündem değişecek, vatandaşın ekonomik sıkıntıları yerine bu vekillik düşürme vakası konuşulacak. Ekonomi örtülenecek, Suriye’de olan biten örtülenecek ve Türkiye’de yeni bir HDP/PKK tartışması başlayacak. Bu da AKP’nin PKK/FETÖ’ye karşı mücadelesi öne çıkarılacak. CHP’nin HDP’yle işbirliği yaptığı öne sürülerek muhalefet baskı altına alınmaya başlanacak, görünen köy bu.
Durum bu.

Erdal Sarızeybek

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ