Ana Sayfa
04 Kasım 2018 ( 162 görüntülenme )

Erdoğan'dan ültimatom!.. 'ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milgem Projesi'nin üçüncü gemisi TCG Burgazada'nın Deniz Kuvvetleri'ne teslim töreninde konuştu. 


Kıbrıs Rum yönetiminin Akdeniz’de tek taraflı Navtwx ilan ederek deniz trafiğini kapatmaya yönelik hamlesine Erdoğan çok sert çıktı. Erdoğan şöyle dedi:

‘ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ’

“Türkiye'yi adeta denize ayak basamayacak hale getirmeyi amaçlayan çabalara asla izin vermeyeceğiz. Türkiye'ye rağmen Doğu Akdeniz'de veya Ege'de adım atabileceklerini sananlar ne kadar büyük bir hata yaptıklarını anlamaya başladılar. Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakların ülkemiz ve KKTC dışlanarak adeta gasbedilmesine yönelik girişimleri kesinlikle kabul etmeyeceğiz”.

BUGÜN NE OLDU?

Kıbrıs Rum Yönetimi, Akdeniz’de kriz çıkaracak bir ardım attı. Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk tarafının tüm uyarılarına rağmen adanın güneyindeki parsellerde doğalgaz sondajı yapmak için Navtex yayımladı. Buna göre Rumlar kendilerince bölgeyi deniz trafiğine kapatmış olacak. Rumlar kendilerince bölgeyi deniz trafiğine kapatmış olacak.

RUMLAR DENİZ TRAFİĞİNİ KAPATIYOR

NTV’den Selim Sayarı’nın haberine göre Kıbrıs Rum Yönetimi, Türk tarafını yok sayarak ilan ettiği sözde “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki 10. Parselde 10 Kasım'dan itibaren 4 ay süreyle sondaj çalışmaları yapılacağını ilan etti.

Rum yönetimi, Amerikan Exon Mobil ve Katar Petrol ortaklığından oluşan konsorsiyumun sondaja başlayacağı gerekçesiyle bölgeyi deniz trafiğine kapatan bir Navtex yayımladı. Rumların ilan ettiği Navtex'e göre, 10 Kasım'dan 25 Şubat 2019 tarihine kadar sözde 10'uncu parselde sondaj çalışmaları yer alacak.

TÜRKİYE KARŞI ÇIKIYOR

Türkiye, Rumların tek yanlı hidrokarbon araştırmalarına, Türk münhasır ekonomik bölgeleriyle çakışan parseller bulunduğu ve Kıbrıslı Türklerin devre dışı bırakılarak haklarının gaspedildiği gerekçesiyle karşı çıkıyor.

kaynak: yeniçağ/ sputnik

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ