Ana Sayfa
08 Aralık 2016 ( 2468 görüntülenme )

Erdoğan’dan Esad Rejimine Sert Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Saray'da düzenlenen büyükelçiler iftarında önemli açıklamalarda bulundu.
  Erdoğan konuşmasında Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur Türkleri’nin oruç tutmalarının engellendiği üzerine sosyal medyada büyük yankı bulan işkence videolarıyla ilgili iddialara ve sonrasında İstanbul’da çıkan protestolara değindi.

Erdoğan konuşmasında: “Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan kardeşlerimize baskı yapıldı iddiaları kamuoyumuzda hassasiyetlere yol açtı. Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul’da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı. Ülkemize gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı tüm misafirlerimizin can ve mal güvenliği bizim namusumuzdur. İstanbul’da yaşanan provokatif olaylar bize yakışmaz. Provokatörlerin oyununa gelmeyin” dedi.

Erdoğan, “Suriye’deki ihtilafın 5′nci yılında hem ülkemizin hem de uluslararası toplumun güvenliği ciddi tehdit altındadır. DEAŞ demokrasi, özgürlük ve onur mücadelesi veren Suriye halkına karşı kullanılmak üzere rejim tarafından desteklenen bir terör örgütüdür. Bu örgütün insanlık dışı, barbarca eylemlerini bir kez daha kınıyorum. Bu yapılanların bizim dinimiz ahlakımız, vicdanımız, kültürümüz ile hiçbir ilgisi yoktur. İnşallah bu kanser hücresinden beraber mücadele ile hep beraber kurtulacağız” dedi.


“ASLA KABUL EDEMEYİZ”
Erdoğan, Türkiye sınırlarının hemen yanı başında ne terörün kök salmasına ne de tek yanlı oldu bittilere rıza göstermeyecektir. Suriye’de demografik yapıyı değiştirme girişimlerini asla kabul edemeyiz.
Uluslararası toplum, Suriye’ye sadece DEAŞ merceğinden bakmayı bırakmalıdır. Suriye’de gerçek bir siyasi çözüme varılmadığı ve bu zeminde ülkede istikrar yeniden tesis edilmediği müddetçe terör örgütlerini etkinliği devam edecektir” diye konuştu.

“300 BİN İNSANIN ÖLÜMÜNE NEDEN OLAN BİR REJİMİ SAVUNMAK İNSANİ DEĞİLDİR”
Erdoğan, “300 bin insanın ölümüne neden olan bir rejimi savunmak insani, vicdani, İslami değildir. Hala Suriye rejimini savunmanın uluslararası anlamda da takdir ederseniz ki asla yeri olamaz. Cenevre bildirisinden sapılmaması tam yetkili bir geçiş hükümeti marifeti ile Suriye’de istikrarın seçimler yolu ile demokraside aranması öncelikli hedeftir” ifadelerini kullandı.

“ALÇAKÇA BİR YALAN ORTAYA ATILDI”
Erdoğan, “2 milyon insana biz ülkemizde ev sahipliği yapıyoruz. Tüm Batı’da yaklaşık 250 bin civarında Suriyeli var. Sadece Tel Abyad’daki gelişmelerden dolayı 20 bini aşkın Suriyeli sığınmacıya kapılarımızı açtık. Kobani’den gelenlere de hiçbir ayrım gözetmeden etnik ya da dini hiçbir ayrım yapmadan kapılarımızı açtık. Bu olaylar üzerinden bize ve ülkemize karşı bir kara propaganda başlatıldı. Oradaki kardeşlerimize Kürt oldukları için sahip çıkmadığımız gibi alçakça bir yalan ortaya atıldı. Bize bu söylendi” dedi.

Erdoğan, “Benim ‘Kobani düştü düşüyor.’ Bu şekildeki ifademi bambaşka bir noktaya çekilerek adete Türkiye düşmanlığı pompalandı. Ülkemizin barışını ve kardeşliğini gölgelemek isteyen bu tür kampanyalara karşı dikkatli olunmalı” dedi.

Türkiye’nin Suriyelilere insani yardımlarının devam edeceğini belirten Erdoğan, “Özellikle büyükelçilerimize şunu hatırlatmak işitiyorum. Ankara’da yaşıyorsunuz bu işi kaynağından dışişleri bakanlığımızdan öğrenmeniz, ülkelerinize de sağlıklı bilgi akışını sağlayacaktır. Suriyeliler için bunca harcanan paradan sonra uluslararası kaynaklardan gelen para 400 milyon dolar. 6 milyar dolar harcadık, 400 milyon dolar geldi. Beklentilerimizin çok altında kaldı. Ama biz insani yardımlarımıza devam edeceğiz. En iyi kampların ülkemizde yer aldığını herkes biliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin teröre karşı aldığı tedbirlere değinen Erdoğan, “Her ülke teröristlere karşı bilgi paylaşımı dahil etkin bilgilendirme yapmalı. Benim teröristim iyi senin teröristin kötü olmaz. Türkiye, Suriye ve DEAŞ bağlamında terör şüphesi bağlamında 1300′den fazla yabancıyı tutukladı ya da sınır dışı etti. Terör ile ilgili faaliyetlerinden şüphelenilen 14 binden fazla insanın ülkeye girişi yasaklandı. Teröristlerin geldiği ülkelerin de üzerine düşeni yapması gerekir” diye konuştu.

“KİMSE BENİM ÜLKEMDEN BİR TERÖRİST GELİYOR DİKKAT EDİN DEMİYOR”

Erdoğan, “Kimse benim ülkemden bir terörist geliyor dikkat edin demiyor. Derse, zaten anında tutukluyoruz. DEAŞ’a potansiyel terörist akışı ancak bu şekilde dayanışma ile durdurulabilir” dedi.

Erdoğan, “Mısır’da hapisteki Mursi başta olmak üzere, ülkedeki muhalif sesleri susturmaya yönelik girişimlere son verilmesi şarttır. Mısır’daki tablo terör örgütlerinin zemin kazanmasından başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Biz Mısır halkının dostu ve kardeşi olarak konuşuyoruz. Yemen’deki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Yemen’deki olayların çözümü siyasi çözümle mümkündür. Oraya da gıda ve yiyecek yardımlarımızı gönderiyoruz” açıklamasında bulundu.


“MEZHEP SAVAŞI ÇIKARTMAK İSTEYENLERE KARŞI AKIL İLE MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ”

Erdoğan, “İslam dünyasında bir mezhep savaşı çıkartmak isteyenlere karşı birlikte akıl ve ahlakla mücadele etmek zorundayız” dedi.

Dünyadaki gelişmelere ve Türkiye’nin AB sürecine değinen Erdoğan, “Filistin topraklarındaki işgal sonlandırılmalıdır. 1967 yılı öncesi sınırlar içerisinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması artık ertelenemez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Libya’da akan kanın durması için siyasi diyalog sürecinin bir an önce tamamlanmasını istiyoruz. AB’de yeni fasılların açılması ve üyelik sürecinin hızlandırılmasına büyük önem veriyoruz. Durgunluk içindeki müzakere sürecinin hızlandırılmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Okullarda Avrupalı ve Amerikalı genç nesillere Türkler, İslamiyet, Müslüman ve göçmen topluluklar hakkında objektif bilgiler verilmelidir. Ortak bir çaba sarf etmemiz gerekiyor” dedi.

” ASLA TASVİP ETMEDİĞİMİZ OLAYLAR YAŞANDI”
Erdoğan, “Son günlerde bu ay sonu itibariyle Çin’e bir ziyarette bulunacağım. Çin seyahati öncesindeki gelişmeler manidardır. Bu akşam bunu size paylaşmak istiyorum. Dünyanın her yerinde bizim soydaşlarımız var. Yaşanan bütün hadiseler bizi doğrudan ilgilendiriyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur özerk bölgesinde yaşayan kardeşlerimize baskı yapıldı iddiaları kamuoyumuzda hassasiyetlere yol açtı. Medyada dolaşan, büyük bir kısmı da yalan ya da istismar olan bu haberlerden sonra İstanbul’da asla tasvip etmediğimiz olaylar yaşandı” dedi.

Erdoğan, “Ülkemize gezmeye, yaşamaya gelen Doğu Asyalı tüm misafirlerimizin can ve mal güvenliği bizim namusumuzdur. İstanbul’da yaşanan provokatif olaylar bize yakışmaz. Provokatörlerin oyununa gelmeyin” dedi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ