Politika
14 Kasım 2019 ( 80 görüntülenme )

Erdoğan Çözümü Buldu: 'İKİSİNİ DE ALIRIZ'

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmesini değerlendirdi. Erdoğan kamuoyunda büyük tepki çeken ABD Başkanı Trump'ın kendisine hitaben yazdığı mektubu iade ettiğini ve Trump'ın tepkisinin olmadığını söyledi. Erdoğan şunları söyledi:

‘S 400’Ü DE ALALIM, PATRİOT DA ALALIM’

” S-400’ü tamamen kaldırma teklifini doğru bulmuyoruz. S400’ü bırakıp tamamen Patriot’a yönelmemiz gibi bir şey olamaz. ‘Patriot’u da alalım’ dedik. Ama S400’ü de alacağız. Bunu alırken S-400’ü tamamen kaldırma teklifini egemenlik haklarımız üzerinde tasarruf olarak görüyoruz. * (F-35) Görevlendirmeyi yaptık, temennim odur ki çalışmalar sonunda olumlu netice alırız. Trump’ı yaklaşımlarında olumlu ve yapıcı gördüm.”

‘MEKTUBU İADE ETTİM,TEPKİ GÖSTERMEDİ’

* Mektubu iade ettim, tepkileri olmadı. Tabii Kılıçdaroğlu'na da ‘mektup iade edildi’ diye bir haber vermek lazım. ABD ziyereti genel manada olumlu geçti. (ABD ile ilişkiler) Görüş ayrılıklarını aşmanın yolu doğru bilgiye dayalı diyalogdur. Bu alandaki çalışmalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz. Türkiye ile ABD arasındaki sorunların karşılıklı saygı ve milli çıkarlar temelinde çözümü için Trump samimi bir çaba içinde.”

‘SENATÖRE GEREKENİ ANLATTIM, DERSİNİ ALDI’

* Trump’a YPG’yi anlatan videoyu izlettim, çok etkilendi.Terör örgütü YPG petrolü satıp maddi kazanç sağlıyor. (ABD’li senatör Lindsey Graham’ın Türkiye karşıtı açıklamaları) Ben kendisine gerekenleri söyledim. Bugün dersini aldı. Amerika da, Rusya da benim dostum olsun istiyorum. Bizim gayretlerimiz bunun için.”

‘SENATÖRLERE DETAYLI BİLGİ VERDİM’

* Özellikle Ermeni meselesi ve 1915 olaylarıyla ilgili olarak hem Sayın Trump'a hem Beyaz Saray'da buluştuğumuz senatörlere detaylı bilgi verdim ve tarihi hadiselerin siyasileştirilmesinin büyük bir hata olduğunu kendilerine anlattım.

‘FETÖ DOSYASINI SENATÖRLERE VERDİK’


* (FETÖ elebaşı Gülen’in iadesi) Adalet Bakanlıkları arasındaki görüşmeler hala devam ediyor, edecek. Yılmadan usanmadan takip edeceğiz. FETÖ’nün yaptıklarıyla ilgili ayrıntılı bir kitabı bütün senatörlere verdik. Döner dönmez tamamını bir set olarak göndereceğiz.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haberwww.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırmawww.bilgeturksam.com
Video Haberwww.sarizeybek.tv
Özel Haberwww.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAPwww.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ