MHP’li eski vekil Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Suriyelilere vatandaşlık vereceğiz’ açıklamasına tepki gösterdi. Oğan, Suriyelilere vatandaşlık verip rahat iş bulmalarının sağlanacağı söylendiği anda güvenli bölgeye 1 milyon Suriyelinin döneceği tezinin çökeceğini vurguladı.

Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilerek, istedikleri kurum ve kuruluşlarda iş bulmasının sağlanacağına ilişkin açıklamasına tepki gösterdi.

‘VATANDAŞLIK VERDİĞİNİZ ANDA KİMSE GERİ DÖNMEZ’

Twitter hesabından bir paylaşımda bulunan Oğan, “Siz “isteyen Suriyeliye vatandaşlık verip rahat iş bulmasını sağlayacağız” dediğiniz anda “güvenli bölge oluşturup en az 1 milyon Suriyelinin geri dönmesini sağlayacağız” teziniz çöker... En yüksek ağızdan vatandaşlık vereceğiz sözünü duyan kimse geri dönmez!” dedi.

ERDOĞAN: 110 BİN SIĞINMACIYA VATANDAŞLIK’

110 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığına alındığını bu sayının arttırılacağını söyleyen Erdoğan, Suriyeliler arasında nitelikli eleman konumunda çok fazla kişi olduğunu söyledi. CHP Genel Başkanı’nın Suriyelileri ülkesine göndermek istediğini fakat AKP’nin ‘Bombalara karşı insanları gönderme’ politikasına karşı olduğunu söyleyen Erdoğan, güvenli bölge meselesine de değindi.

ERDOĞAN: SAYILARI DAHA DA ARTACAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyelilere vatandaşlık ve istihdamına ilişkin açıklamalarda bulundu. An itibariyle 110 bin Suriyelinin Türk vatandaşlığına alındığını bu sayının arttırılacağını söyleyen Erdoğan, Suriyeliler arasında nitelikli eleman konumunda çok fazla kişi olduğunu söyledi. Erdoğan’ın açıklaması şu şekilde:

‘110 BİN VATANDAŞLIK, 100 BİN İKAMET’

“Şu an itibariyle biz 110 bin Suriyeliye vatandaşlık verdik. 100 binin üzerinde olana ikame verdik. Bu şunu gösteriyor. Bu 110 bin vatandaşlığın dışında diğerleri için de bu vatandaşlık sürecini daha da arttırma konumundayız. Niye? Çünkü bu insanlar benim ülkemde kaçak göcek yaşamasın. Vatandaşlığını aldığı zaman herhangi bir kuruluşta rahatlıkla işini bulsun orada çalışsın. “

‘BAY KEMAL BUNDAN RAHATSIZ’

“Tabi buna bay Kemal rahatsız olur. Çünkü o Suriyelileri Suriyeye göndereceğiz diyor. Biz bombalardan kaçanları Suriyeye göndermedik öyle bir niyetimiz de yok. Vatandaşlık hakkını aldıkları andan itibaren, bunların içinde mühendisler, mimarlar, doktorlar var. Bunların içinde hukukçular var. Bu noktada kabiliyeti olan insanları niye bombalara teslim edelim.”

‘GÖNÜLLÜ OLANLAR DÖNEBİLİR, ZORLAMA YOK’

“ Kendi topraklarına dönmek isteyenler, gönüllülük esasına dayalı dönecekler. Hele hele şu anda güvenli bölge tezimiz tutarsa, bizim planımız hazır, 440 kilometrelik Tel Abyad’dan Irak sınırına kadar alanda projeleri hayata geçireceğiz. Buradaki konutlarla 1 milyon insanı yerleştirebiliriz. Bu insanlar burada kalabilir. Asla cebri bir şey söz konusu değil.”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturksam.com
Video Haber www.sarizeybek.tv
Özel Haber www.erdalsarizeybek.com.tr
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ