CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Hedef İktidar” sloganıyla yapılan 37. Olağan Kurultayı ardından ilk Parti Meclisi (PM) toplantısı için CHP Genel Merkezi’ne geldi. Kapalı oturum öncesi PM üyelerine hitap eden Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a “Hala bu milleti seviyorsan, ilk yapacağın iş, o sosyete damadın işine son vermek. Bu sosyete damadın ekonomiden anladığı yok. Onun bir eli yağda, bir eli balda.” diyerek Bakan Albayrak’ın istifasını istedi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘ORTADA HÜKÜMET YOK’
“Türkiye’de hangi sorunu çözdüler: Türkiye’deki sorunları hep beraber yaşıyoruz. Ama bu sorunlar kimlerle çözülecek? Hükümet dediğiniz kimlerden oluşuyor. Tek kişiden mi bakanlardan mı? İktidar partisine oy veren ve iktidar partisini destekleyen partilere oy veren vatandaşlara sesleniyorum: Türkiye’nin hangi sorununu çözdüler? Yok böyle bir şey.”

’18 YILDA TEFECİLERE 178 MİLYAR DOLAR FAİZ, BORÇ HARİÇ’
‘İsraf yapmayın, kaçının’ dedik. ‘Bol para harcarsan itibar sahibi olursun.’ Bu kadar parayı saçıyorsanız, sizin alın teriniz yoktur. Her taraftan borç alıyorsunuz, ilerde sizi yönetmeye kalkarlar. 83 milyonu Londra'daki bir avuç tefeciye teslim ettiniz. Borç alan emir alır, diyordu, aynen öyle oldu. Borç alan emir almaya başladı.178 milyar dolar ödediler 18 yılda Londra'daki tefecilere. Bu ana para değil, ödedikleri faiz. Bu parayla ikinci bir Türkiye inşa edersiniz.”

‘AHLAKI KAYBETTİLER’
“Buradan çağrı yapıyorum, bin 168 lirayı bari asgari ücrete çıkarın. Kendi paranı vermiyorsun, vatandaşın parasını da vermiyorsun. Bunlara asgari ücret dahi vermiyorlar, kendi yandaşları ayda 50 bin 60 bine para demiyor. Adalet duygusu olan bunu kabul eder mi? Altlarında lüks arabalar, yurt dışı seyahatler… 10 milyon işsiz varken hiç vicdanınız sızlamıyor mu? Nerede kaybettiler bu ahlakı?”

‘YAPMAYIN DEDİK DİNLEMEDİLER’

“Bu krizi nasıl atlatabiliriz? Kimseyi suçlamadım. Dünya daha derin krize sürüklenmesin diye maddelerle açıkladım. Ekonomik krize doğru gidiyoruz, sen dolarla neden ihale yapıyorsun? Bunlardan vazgeçmesini söyledik. 13 maddeyi açıkladıktan sonra ‘bunları yapmazsanız Türkiye krize doğru gider’ dedik. Yapmadılar. Kendi bildiklerini okudular. Bugün bu noktaya geldik. Bütün partililerin bilmesi lazım, ahlaklı bir siyaset anlayışını dile getirmeye çalışıyoruz. “

‘EKONOMİYİ KONTROL EDEMİYORLAR’
“Sarayda yaşayan herkesin işi var. Herkesin cebi dolar dolu. Varlıklarını edinmişler sadece Türkiye değil Amerika’da. Kimlerle yaptılar bu parayı? 83 milyonun alın teriyle. Kontrol edemiyorlar… Üretim gücünüz varsa paranız değerlidir, yoksa paranızın değeri sıfırdır. Biz neden ısrarla ısrarla ‘üretim’ diyoruz. Üretmezseniz dolara mahkum olursunuz. Oturduk buhrandan çıkış çağrısı diye, 16 madde saydık. ‘Eğer bir yasa değişikliği geliyorsa, her türlü desteğe hazırız’ dedik ama kabul etmediler. Aynı yanlışı hala sürdürüyorlar. Aynı hatayı tekrar ederek yeni bir yol bekliyorlar.”

‘SOSYETE DAMADI GÖREVDEN AL’
“Erdoğan’a çağrım var: Sayın Erdoğan hala bu milleti seviyorsan, ilk yapacağın iş: O sosyete damadın işine son vermek. Onu savunmaya kalkma. Bu sosyete damadın ekonomiden anladığı yok. Onun bir eli yağda, bir eli balda. Onun görevden alınması, halkı rahatlatacak. Hani faizler düşüyordu? Bu kadar beceriksiz bir yönetim Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gelmedi. Alabilir mi görevden? Alamaz. Beceremez, güvenemez. Çünkü devlette güveneceği adam yok. Kuşkuyla, kaygıyla devleti yönetemezsiniz.”

‘MÜCADELE EDECEĞİZ SORUNLARI ÇÖZECEĞİZ’
“Bizi hapisle tehdit edecekler, bizi korkutmak isteyecekler. Hepsiyle mücadele edeceğiz. İsterlerse dört kol değil, dört yüz kolla gelsinler. Mücadele edeceğiz. Her türlü karalamayı yapacaklar ama kimsenin unutmaması gereken bir şey var: Cumhuriyet Halk Partisi, vatandaşın sigortasıdır. Çünkü biz emekçiyiz, çitfçiyiz, memuruz, sağlık çalışanıyız, biz halkız, halktan yanayız. Biz ahlaklı bir siyasi partiyiz. Her birimizin tek tek Türkiye coğrafyasında çalışması lazım. 18 yılda memleketi bu hale getirdiler, 5 yılda bölgenin yıldızı haline getireceğiz”

Kaynak: Ajanslar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ