CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Katar Ordusu’nun en büyük ortağı olduğu BMC firması, Tank Palet Fabrikası’nı 25 yıllığına kaç Türk Lirası’na kiraladı?” sorusunu yöneltti.

KILIÇDAROĞLU: ASKERİ FABRİKAYA KAÇA VERDİNİZ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, özelleştirilen Tank Palet Fabrikası’na ilişkin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir soru yöneltti.Twitter’dan paylaşım yapan Kılıçdaroğlu, “Erdoğan’a soruyorum: Katar Ordusu’nun en büyük ortağı olduğu BMC firması, Tank Palet Fabrikası’nı 25 yıllığına kaç Türk Lirası’na kiraladı?” dedi.

ZİRAAT BANKASI 500 MİLYON DOLARA SİMİTÇİ SATIN ALIYOR


Ziraat Finans Grubu'na ait Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı (Ziraat GSYO) ekonomik olarak zor durumda olan Simit Sarayı'nın yüzde 51'ini satın almak için Rekabet Kurulu'na başvurdu. Sözcü Gazetesi yazarı Serpil Yılmaz üç gün önceki yazısında Simit Sarayı'nın durumu ile Ziraat GSYO'nun ilgilendiğini kaleme almıştı.

‘500 MİLYON DOLAR KREDİ BORCU ZİRAAT BANKASINA’

Yılmaz yazısında, "Simit Sarayı dosyası; 2018 yılında kurulan Ziraat Girişim Sermaye Yatırım Ortaklığı'nın (GSYO) gündemine sokulmaya çalışılıyor: Burası net! Yüzde 100'ü Ziraat Bankası'na ait GSYO'nun 500 milyon dolar kredi borcunu üstlenmesi akıl alacak iş değil. Ziraat bir kamu bankası, halka hesap verecek!" ifadesini kullanmıştı.

İşte Yılmaz’ın 10 Aralık tarihinde Sözcü Gazetesi’nde yayımlanan Patron da simit parasıyla “geçinemiyor” başlıklı yazısının ilgili bölümü:

‘500 MİLYON DOLAR BORCU VAR’

“Türkiye’de ve dünyanın 25 ülkesinde mağaza açan Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kavukcu’nun “başarı öyküsü” malum… Kavukcu yine dört ayağının üzerine düşebilir. Grubun ağırlığı Denizbank’ta olmak üzere bankalara toplam kredi borcunun 500 milyon dolara ulaştığı söyleniyor. Büyük para. Ne simit satarak bu kadar borç yapılır, ne de simit dükkanına bu kadar kredi açılır.”

‘ŞİRKET KURTARMA FORMÜLÜ’

“Bu kadar para ancak altına özel jet çekersen, sağa sola aldığın banka kredisiyle “bonkörlük” yapmak zorunda kalırsan lazım olur! “Gayrimenkullerin değeri, kredileri karşılar” diye düşünürseniz zor. Çoğu kira. Londra’daki şubelerin gayrimenkulü kime aitmiş; bir anlatan çıkar elbet! Simit Sarayı’nı kredi yükünden kurtaracak formül aranıyormuş.”

‘AKIL ALACAK İŞ DEĞİL BU İŞ, 500 MİLYON DOLAR’


“Simit Sarayı dosyası; 2018 yılında kurulan Ziraat Girişim Sermaye Yatırım Ortaklığı’nın (GSYO) gündemine sokulmaya çalışılıyor: Burası net! Yüzde 100’ü Ziraat Bankası’na ait GSYO’nun 500 milyon dolar kredi borcunu üstlenmesi akıl alacak iş değil. Ziraat bir kamu bankası, halka hesap verecek.”

ZİRAAT BANKASI SİMİTÇİYİ SATIN ALIYOR
Ziraat Bankası'na bağlı Ziraat Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı, ekonomik olarak zor günler geçiren Simit Sarayı'nın %51 hissesini devralmak için Rekabet Kurulu'na başvuruda bulundu. Simit Sarayı, Haluk Okutur, Abdullah Kavukçu ve Mehmet Tarakçı tarafından 2002 yılında kuruldu.

ZİRAAT BANKASI ŞİRKETİN %51 HİSSESİNİ SATIN ALIYOR

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, işlem kapsamında mevcut hissedarlar arasında yapılacak hisse devirleri ile Simit Sarayı sermayesini temsil eden payların yaklaşık 20.7 milyon adedi Kavukçu Yapı tarafından Ziraat Girişim Sermayesi’ne devredilecek. Eşzamanlı olarak sermaye artırımına ilişkin yapılacak genel kurul sonucunda Ziraat Girişim ihraç edilecek emisyon primli payları iktisap etmek suretiyle Simit Sarayı’nın sermayesindeki payların toplam %51’ini elde etmiş olacak.

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ