CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Çiftçi niye malını pahalıya mal eder. Keyfinden mi? Mazota, benzine, ilaca, gübreye, fideye zam yapıyorsun. Çiftçiye diyorsun ki 'eski fiyattan satacaksın', adam üretemiyor" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk’te gazeteci Didem Arslan Yılmaz’ın sorularını yanıtladı. Ekonomiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, hükümetin ekonomi politikasını şu sözlerle eleştirdi;

‘MUTFAKTA YANGIN VAR, İNSANLARIN İÇİ YANIYOR’

“Devletin parasıyla, imkanlarıyla kalkıyorsunuz propaganda yapıyorsunuz. Bu çok ahlâklı bir şey değil. Bunun da adil olduğunu söylüyorsunuz. Ama ne yaparsa yapsın, şuradan söylüyorum, insanların içi yanıyor, mutfakta yangın var. Efendim Erdoğan çıkmış, konuşmuş, vatandaşın umrunda bile değil” ifadelerini kullandı.

Hükümetin tarım politikasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, çiftçinin desteklenmediğini, ithalatla üretime darbe vurulduğunu açıklayarak şu ifadeleri kullandı;

‘ÇİFTÇİYE ESKİ, FİYATTAN SAT DİYORSUN AMA HER ŞEYE ZAM YAPIYORSUN, BU NASIL OLUR’

“Çiftçi niye malını pahalıya mâleder. Keyfinden mi? Mazota, benzine, ilaca, gübreye, fideye zam yapıyorsun. Çiftçiye diyorsun ki ‘eski fiyattan satacaksın’. Adam üretemiyor. Cennet gibi ülkeyi cehenneme çevirdiler bunlar. Bu ülkede ne yetişmez? Fasülye, nohut yetişir, mercimek yetişir. Canlı hayvanı olur bu ülkenin. Şimdi bütün bunların hepsini ithal ediyoruz. Su var, güneş var, hangi gerekçeyle ithal ediyoruz.

Ben çiftçiyi desteklerdim. Tarım Kanunu hiç uygulanmadı. Kanun yüzde 1’ini vereceksin diyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Tarım Bakanı Fransa’ya gitsin. Fransız tarımına yaptığı katkı yüzünden şovalye madalyası alsın” dedi. Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle;

‘ESNAF, BAKKAL NE ZAMANDAN BERİ TERÖRİST OLDU’

“Ben parti yöneticilerini eleştirim. Ona oy veren insanların ne günahı var. İnsanları karşı karşıya getirmeyiz, kutuplaştırmayız. Geldiğimiz nokta şu, demokrasiden yana olanlarla demokrasiye karşı olanların seçimi bu seçim. Biz demokrasiden yanayız. Mutfaktaki yangını giderilmesinden yanayız. İnsanları terörist ilan etmekten yana değiliz. Hal esnafı, bakkal ne zamandan beri terörist oldu. Soğan üreticisi ne zamandan beri terörist olmaya başladı.”

‘GARİBANLAR İÇERİDE SIRTI KALINLAR NİYE DIŞARIDA’

“Bu bir çıkar olayı değil Türkiye’de demokrasi olayıdır. Düşünceyi ifade özgürlüğü olmadığı bir ülkede sizin partinizin ne değeri var? İnsanların üniversitelerden atıldığı bir dönemde sizin partinizin ne önemi var? Bunları söyleyecek bir güç, otorite, örgüt lazım. Bunu siyasi partiler söyler. Efendim kazanacak mıyım, kaybedecek miyim? Türkiye farklı bir noktada şu anda. Uluslararası istatistiklere bakın, Türkiye’nin standartların uzağına düştüğünü görmemek için kör olmak gerekiyor. Birisi hukuk devleti diyor. Garibanlar niye hapiste? Sırtı kalınlar dışarıda.”

‘FAİZE ÖDEDİKLERİ PARANIN YARISINI ÇİFTÇİYE VERSENİZ TÜRKİYE’Yİ BESLER’

“Türkiye’de neler yapılması gerektiğini 13 madde olarak saydık. Kalktılar beni suçladılar. Neden krizden çıkışın yol haritasını bize gösteriyorsun diye. Akıl alacak şey değil. Türkiye’yi kim borçlandırdı? Trump kalkıp, Erdoğan’a şunu mu söyledi: Ey Erdoğan tüm ihaleleri dolarla yap. Köprü geçişler, tüp geçişler, bunları dolarla belirlemesini Trump mı söyledi. Trump A söyler B söyler. Ben kendime bakarım. Londra’daki bir avuç tefeciye ödenen faiz 149 milyar. Çiftçiye bunun yarısını yarısını verseniz bütün dünyayı besler.”

‘BİZ ÜRETİMDEN HERKESİN KAZANMASINDAN YANAYIZ’

“CHP sosyal demokrat bir partidir. Halktan yana, fakirden, ezilenlerden yanadır. Üretimden yana bir partidir. Herkesin üretmesinden, kazanmasından yana olan bir partidir. Biz bunları her yerde söylüyoruz. Sağa mı kaldı, sola mı kaydı? Hiçbir yere değil. Sol denince dinsiz diyorlar. Ne dinsizi kardeşim? Sağ deyince varlıklı insanlar deniyor, böyle bir şey yok.”

Kaynak: Sözcü

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SARIZEYBEK MEDYA

Güncel Haber www.sarizeybekhaber.com.tr
Güncel Araştırma www.bilgeturkstrateji.com
Video Haber www.bilgeturktv.com
Özel Haber www.e-sarizeybek.com
KİTAP www.sarizeybekhaber.com.tr
ÖZGEÇMİŞİ